Про це розповів міжнародний менеджер Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва UHBDP і технічний директор Менонітської Асоціації Економічного Розвитку MEDA (Канада) Камран Абдуллаєв.
«В Україні я бачу багато можливостей. Дуже багато землі, і фермери мають до неї доступ. Так, в Канаді теж багато землі, але вона не підходить для вирощування овочів і фруктів. Асортимент плодоовочевої продукції в Україні постійно розширюється, але тим не менш ринок виглядає порівняно бідно, багато продуктів тут не представлені. Чому? В Україні величезний ринок збуту, є багато можливостей, і все-таки є ніші, які пустують. Україна — країна величезних можливостей», — сказав він.
На його думку, найголовніший актив людини — це сама людина. Як вона підійде до вирішення проблеми, до розвитку якої-небудь галузі, так ця галузь і буде формуватися.
«Український фермер сильно відрізняється від фермерів тих країн, в яких працює MEDA, він набагато грамотніше, що, напевно, характерно всім підприємцям з республік колишнього Союзу. Мале фермерство — це частіше сімейне господарство. В Україні соціальні норми, соціальні зв'язки між людьми, між сім'ями відрізняються більшою свободою», — вважає він.
На думку експерта, Україна має свої географічні особливості, вона є частиною Європи і межує з іншими традиційними ринками (республіками колишнього Союзу).
Камран Абдуллаєв зазначив, що в умовах закриття російського ринку «фермери повинні розвиватися як підприємці, як особистості, щоб орієнтуватися в ситуації і урізноманітнити канали збуту продукції».
«Ситуація, що склалася в Україні, — це виклик для фермерів... Фермер-підприємець повинен побачити, що у нього є величезний потенціал. Саме віра в себе, розуміння, що людина не одна, що є такі ж, подібні до неї, які своєю тяжкою працею розвивають і зміцнюють не тільки своє господарство, а й економіку країни — все це об'єднує людей і допомагає розкрити свій потенціал», — підкреслив він.
Абдуллаєв пояснив, що зараз багато хто знає, як вирощувати продукцію, навіть знають, як її продавати, але через те, що вони це роблять індивідуально, що не об'єднані в якісь групи, вони втрачають великі можливості.
AgroPortal.ua за матеріалами UHBDP