Українські птахівники — серед законодавців кращих міжнародних практик

30 вересня 2020, 07:01 1707

Приклад Асоціації птахівників України та сектору птахівництва в міжнародній боротьбі з антибіотикорезистентністю шляхом розробки критеріїв для системи маркування продукції, вирощеної без антибіотиків, є гарним прикладом не лише на рівні України, але й на міжнародному.

Таку думку висловив провідний експерт відділу Агробізнесу Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) Василь Говгера під час прес-конференції щодо безпечності продукції та відмови від використання антибіотиків у птахівництві.

«Отримання підприємствами Групи МХП статусу виробника птиці, вирощеної без антибіотиків, — це колосальний внесок у міжнародну боротьбу з антибіотикорезистентністю, і на це є декілька причин. Перше — створення кращих міжнародних практик, адже не так вже й багато розвинених країн мають галузеві стандарти виробництва птиці без антибіотиків та відповідні маркування. Це приклад того, що Україна є на передовій та активно долучається до глобальної боротьби з антибіотикорезистентністю», — зазначає Василь Говгера.

За його словами, другий важливий фактор — факт поваги до споживача. Василь Говгера звернув увагу, що сьогодні споживач еволюціонує та ставиться більш відповідально до питань здоров’я і благополуччя. І впровадження маркування по птиці, яка була вирощена без використання антибіотиків, є вкладом у молоде покоління — таким чином люди отримують право на вибір.

«Третій фактор — система маркування в Україні була зроблена в кращих прикладах міжнародного підходу «Єдине здоров’я», що є основним майданчиком, де працюють міжнародні організації заради подолання антибіотикорезистентності та покращення системи охорони здоров’я.

Цей підхід важливо взяти нам у роботу, тому що «Єдине здоров’я» може забезпечити кроссекторальну роботу над питаннями, які не можна вирішити на рівні одного сектору», — наголошує експерт.

За його словами, враховуючи позитивний досвід українських птахівників, ЄБРР вирішив розширити проєкт технічної допомоги та підключити інші сектори до впровадження системи маркування продукції, вирощеної без антибіотиків.

«Наразі проводиться робота з Асоціацією свинарів України над розробкою такого стандарту. Також ЄБРР поширює кращий український досвід за межами України», — відзначає Василь Говгера.


Для довідки: у 2016 році стійкість до протимікробних препаратів була визнана однією з найважливіших проблем охорони здоров'я. Організація Об'єднаних Націй популяризує більш розумне використання протимікробних препаратів через реалізацію багатогалузевого підходу, що називається «Єдине здоров'я». В рамках принципу «Єдиного здоров’я» ФАО розробила Підхід до прогресивного управління стійкістю до антибіотиків, щоб допомогти секторам виробництва продуктів харчування і сільського господарства розробити та реалізувати національні плани дій з оптимального та сталого використання протимікробних препаратів. В Україні такий план — Національний план дій боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів — Кабінет Міністрів затвердив 6 березня 2019 року. Це означає, що протягом найближчих років Україна зробить кроки для забезпечення раціонального використання протимікробних препаратів у медицині, ветеринарії та харчовій промисловості відповідно до кращих світових та європейських практик.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua