Про це розповів керуючий партнер компанії Ward Howell Ukraine Ігор Кабузенко.
За його словами, якщо раніше замовнику потрібні були якісь компетенції, які відсутні в українських менеджерів, то вони запрошували людину з-за кордону, але зараз вирішувати питання таким чином сенсу немає, адже експати за останні 20 років привезли дуже багато компетенцій і допомогли розвинутись когорті українських топ-менеджерів.
«Але це стосується в першу чергу комерційного сектора. Держкомпанії і органи державного управління — один з найпотужніших драйверів для приїзду експатів. В цьому напрямку держсектор прийняв естафетну паличку в комерційного сектору», — уточнив Кабузенко.
Також він зазначив, що через політичну та економічну нестабільність експати почали приїжджати в Україну з куди меншим бажанням, ніж раніше. Але й в цілому кількість компаній, які б запрошували експатів на роботу, скоротилася в три рази.
У той же час, іноземні компанії все ще запрошують українських експертів працювати закордоном.
«До 2013-2014 р. досить багато керівників вищої ланки виїжджали з України в Росію. Потім потік кандидатів в цьому напрямку знизився, перш за все, через небажання самих кандидатів. Починаючи з 2014 р. спостерігається високий попит з боку Казахстану і Азербайджану, навіть Білорусь «споживає» наших топ-менеджерів. Ця тенденція досить стійка. У Казахстан виїхало багато банкірів, людей які працюють в нерухомості, телекомі і роздробі», — розповів експерт.
Якщо говорити про західні ринки, то, за словами Ігоря Кабузенко, «споживання» теж має місце. Деякі західні компанії закрили свої офіси в Україні і запропонували талановитим співробітникам приїхати працювати до них в інші країни. У деяких компаніях є внутрішня програма розвитку для своїх співробітників, і дуже багатьом талановитим українським співробітникам запропонували попрацювати в інших офісах, щоб отримати додатковий досвід. Ймовірно, їх кар'єри будуть будуватися в рамках цих міжнародних компаній.
Насправді, робота експатів сьогодні перестала оцінюватися і оплачуватися так само, як до 2008 р.
«До 2008 року сильного менеджера з Польщі, Чехії, Прибалтики можна було запросити працювати на меншу зарплату, ніж та, яку очікують отримувати українські топи. А з урахуванням падіння оплати українських топ-менеджерів, їх зарплати вирівнялися», — зазначив Ігор Кабузенко.
AgroPortal.ua за матеріалами delo.ua