Українські аграрії бояться хеджування

17 жовтня 2016, 07:00 3863

В Україні поки що слабко розвинена культура управління ринковими ризиками компанії, тоді як у світі це розповсюджена практика.

Таку думку висловив генеральний директор SP Advisors Нік Піацца.

За його словами, в США, наприклад, не можна отримати ліцензію фермера без проходження курсів Чиказької товарної біржі. А Мексика, бюджет якої сильно зав'язаний на продажі нафти, щорічно за допомогою опціонних контрактів намагається убезпечитися від зниження цін на чорне золото.

В Україні все по-іншому. Зараз, відзначає експерт, очікуються рекордні рівні світового виробництва зернових і олійних, а значить, і низькі ціни на них. Не виключено, що хтось із вітчизняних аграріїв у черговий раз забуде, що боротися зі світовою кон'юнктурою неможливо, і буде скаржитися на жадібних трейдерів, які скуповують, на їхню думку, зерно за безцінь. Інші будуть радіти, що встигли укласти форвардні контракти за вищими цінами. Хтось же намагатиметься притримати свій урожай до кращих, на його погляд, часів з надією, що ціни потім зростуть. Але будуть і ті, хто не особливо хвилюється з приводу будь-яких коливань цін, оскільки вони використовують довгострокові програми захисту від ринкової волатильності.

«Для невеликих українських сільгоспвиробників доступ до Чикаго відсутній через валютне регулювання, а форвардні контракти не дають можливості вибудовувати довгострокові програми. Існує ризик, що контрагент не виконає свої зобов'язання. Аграрні розписки, що з'являються зараз, — це скоріше можливість отримати фінансування, а програми транснаціональних компаній з опціонною структурою і прив'язкою до цін на Чиказькій товарній біржі поки не дуже популярні», — розповідає він.

Але є і суб'єктивні причини, і проблема тут у власниках компаній — менеджменту простіше пояснити їм низькі фінансові результати несприятливою ??світовою кон'юнктурою, ніж відповідати за можливі втрати або витрати на хеджування.


AgroPortal.ua за матеріалами Landlord