Про це в рамках ІІІ Міжнародної конференції GRAIN UKRAINE-2018 повідомив генеральний директор фонду Blayzer Олег Устенко.
За його словами, сьогодні ми спостерігаємо активне пересування капіталу на всіх ринку світу. Оскільки зрушення йде в бік так званих «тихих гаваней», наприклад США, то десь спостерігається і вимивання коштів. Проблеми, які виникають в Україні, — це частина глобального переляку.
В цьому році приплив інвестицій становить приблизно $2,5 млрд — це в 4 рази нижче історичних максимумів, які були в нашій історії. І якщо в цьому році ми б отримали ще $7,5 млрд, то зростання становило б до 8%, що вкрай необхідно для нашої країни.
Україна відстає від інших країн, що розвиваються, які дають щорічний приріст економіки на рівні 4,5%, ми ж — до 3%. Ця тенденція тільки наростає. Все це супроводжується масовою трудовою міграцією, враховуючи, що наша економіка безпосередньо залежить від трудових ресурсів. Нам потрібні інвестиції для поліпшення ефективності для того, щоб скорочувати кількість робочої сили в АПК.
Як вирішити проблему з притоком капіталу в країну? Наша проблема не в тому, що ми не можемо запропонувати цікаві проекти, проблема в найвищому рівні ризику. І завдання не знаходити більш прибуткові проекти, а уникати ризиків і рухатися туди, щоб піти з групи «сміттєвих» інвестицій, в якій ми зараз знаходимося. Це основна проблема і завдання. На тлі уповільнення світової економіки постраждають ті ринки, що розвиваються, які працюють на виробництво продуктів з низькою доданою вартістю. Це саме те, на чому ми спеціалізуємося, — 60% експорту припадає на зерно і метал.
Сировинні ринки в першу чергу схильні до ризику через еластичність більше, ніж всі інші товарні групи. І чим гірше себе будуть почувати українські експортери, тим більше це впливатиме на бюджет.
Для довідки: ІІІ Міжнародна конференція GRAIN UKRAINE-2018 відбулася 7-8 вересня в Одесі. Захід став одним із найбільш очікуваних аграрних подій року, зібравши близько 500 представників аграрної галузі з 10 країн. Організатори події — група терміналів «ТІС», співорганізатор — компанія IdeasFirst.
Алла Стрижеус, AgroPortal.ua