Україна переживає небувалу кризу на ринку робочої сили

11 жовтня 2017, 07:01 15629

Перехід на 12-річну систему освіти зменшить кількість робочої сили в Україні на 400 тис. осіб. Приблизно стільки випускається школярів (студентів) щорічно.

Про це каже фінансист Ерік Найман.

«Додайте до цього щорічне зменшення кількості  робочої сили ще в середньому на 130 тис. осіб унаслідок того, що на пенсію йде більше людей, ніж приходить на ринок молодих. А скільки ще додатково людей виїде на заробітки за кордон?» — розмірковує він.

За словами фінансиста, Україна переживає вже не тільки безпрецедентну демографічну кризу, втративши за роки незалежності третину населення, але тепер ще і кризу на ринку робочої сили.

«А це низькі ВВП, споживання, податки, пенсії. Україні терміново потрібно вирішувати демографічну проблему», — вважає Ерік Найман.

Зокрема, на його думку, необхідно:

- активно повертати на роботу пенсіонерів (одночасно значно поліпшивши медичне забезпечення населення дорослого та похилого віку);

- зменшити тривалість шкільної освіти до 10 років і повернути профтехосвіту після 8 класів (об'єктивно більшості не потрібно отримувати вищу освіту — для багатьох це марне витрачання часу, грошей і сил);

- звільнити з держсектора (реальна дерегуляція) і провести професійну переорієнтацію для ринкової економіки більшості громадян, що сьогодні не займаються продуктивною працею, а заважають економіці України.

«Якщо цього не зробити, то в найближчі 10 років чисельність продуктивного населення (працює в реальній економіці: промисловість, сільське господарство, будівництво, телекомунікації, енергетика, транспорт тощо) скоротиться з поточних 9 млн до 5 млн осіб. У кінці 2016 року розпочалося зростання заробітної платні на тлі стагнації продуктивності праці. Капіталовкладення та інвестиції для заміщення дефіциту робочої сили без судової реформи будуть млявими. В сукупності це призводить до тривалого економічного застою, зростання податкового навантаження», — додає експерт.

При цьому він вважає, що державі доведеться годувати бюджетників і пенсіонерів за рахунок бізнесу, який залишився на плаву і вимирає, а також завдяки незабезпеченій емісії гривні.

«У відповідь на високу інфляцію і непрямі податки (зростання вартості життя) активні громадяни будуть виїжджати з країни. А у відповідь на податкове навантаження, що буде зростати, буде виїжджати бізнес. В Україні залишиться зовсім мало не тільки людей, але і бізнесу, а отже, і грошей. Безробіття ще багато років не буде проблемою для України. Проблема в зворотному — в депопуляції. Особливо в депопуляції робочої сили», — резюмує Ерік Найман.


AgroPortal.ua за матеріалами Strana.ua