Збитки аграріїв на виплат

22 грудня 2017, 08:50 2326

Після двотижневої боротьби народних депутатів, аграріїв-товаровиробникiв, громадських організацій, фахівців, експертів галузі, ми здобули попередню часткову перемогу, вiд якої нерадiсно, щодо відновлення справедливості в частині повернення експортного ПДВ при вивезенні аграрної продукції.

Боротьба та захист власних інтересів підштовхнуло, чи не вперше, до загальнонацiонального об’єднання 5-ти провідних галузевих асоціацій — Всеукраїнського аграрного форуму, Всеукраїнської аграрної ради, Аграрного союзу України, асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», Української аграрної конфедерації, і не лише на тлі боротьби з аграрним рейдерством, а й за інтереси усієї галузі.

Отже, Верховна Рада України підтримала уточнення до окремих положень  прийнятого законопроекту 6776-д, яким вносяться зміни до Податкового кодексу України, зокрема, і щодо сумновiдомого пункту 180-го, яким дискримiнацiйно скасовувалось експортне ПДВ для соняшнику, сої і ріпаку.

Зауважу, що сама наявність норми про скасування відшкодування ПДВ при експорті призводить до падіння закупівельних цін на продукцію на внутрішньому ринку та зростання маржі для переробників, у нашому випадку — олійних культур.

Ми не проти підтримки переробника та переробної галузі, та навіть, навпаки, працюємо над змінами до законодавства, які б підтримали переробників усієї агарної продукції (борошномельна, олієжирова, м’ясо-молочна переробка та ін.). Але ми проти такої підтримки за рахунок виключно товаровиробника, у якого вже забрано спецрежим сплати ПДВ ($1,5-1,8 млрд на рік), ні на гривню не профінансовано бюджетну дотацію у 2018 році, при цьому дискредитована виплата, прийнята в 2017 році, яку також можна було отримати з великими проблемами, а тепер ще й забирають експортне ПДВ. При цьому аграрії-виробники сплачують внутрішнє ПДВ, а окрім того, ще й понесли б втрати у ціні на свою продукцію, за попередніми підрахунками, в розмірі близько 16-18 млрд грн щорічно. Такі зміни, вкупі із відсутністю фінансових компенсаторів, є прямим шляхом до того, що аграрна галузь може опинитися у катастрофічній ситуації, яка призведе до титанічних змін в ландшафті структури самого аграрного сектора.

Більш того, скасування відшкодування ПДВ при експорті відповідних олійних культур є грубим порушенням чинного законодавства, зокрема, статті 42 основного Закону України — Конституції, відповідно до якої держава забезпечує усім суб’єктам господарювання рівні умови підприємницької діяльності, а також — зобов'язань, взятих Україною при вступі до СОТ і підписанні  Угоди про асоціацію з Європейським союзом.

Для врегулювання ситуації, що склалася, ми разом з іншими народними депутатами, профільними асоціаціями підготували та зареєстрували 14 грудня 2017 року проект Закону  № 7403, який покликаний скасувати раніше прийняту Верховною Радою дискримінаційну норму та повернути бюджетне відшкодування ПДВ на операції з експорту соняшнику, сої, ріпаку. Законопроект має широку підтримку у фермерському середовищі, а також серед провідних аграрних асоціацій.

У результаті нашу спільну думку і «боротьбу» усієї аграрної спільноти почуто, але не повною мірою,  і проголосовано відповідні коригування щодо експортного ПДВ, а саме — експорту соняшнику ПДВ повернуто, а сої — відстрочено скасування повернення до вересня 2018 року, ріпаку — до 2020 року. Таке рішення ‎не задовольняє товаровиробника та значну частину депутатів аграрного комітету.

Це не повна перемога. Це менше зло. Боротьба триває.

Я хочу щиро подякувати усій небайдужій аграрній спільноті, колегам народним депутатам, профільним асоціаціям, громадським організаціям, кожному, хто виходив на мітинги, хто відстоював своє законне право бути почутим у цій країні. Однак хочу сказати, що якщо чиновники та Комітет ВРУ з питань податкової та митної політики сподіваються, що вони пішли на ці поступки і аграрії замовкнуть, то вони дуже помиляються. Забрати все, а потім кинути аграріям «подачку», щоб ті були «щасливими», не вийде!

Ми не зупиняємося на цьому. Інформую, що у зв’язку із прийнятими змінами нами вже підготовлено оновлений текст законопроекту  № 7403, який скасує прийняті обмеження щодо повернення експортного ПДВ для сої і ріпаку. Якщо не сьогодні, то вже наступного сесійного тижня, у січні та лютому, ми вимагатимемо розгляду нашого законопроекту.

Іван Мірошніченко, народний депутат України