Таку думку висловив інвестиційний банкір, генеральний директор і засновник інвестиційної компанії Concorde Capital Ігор Мазепа.
Він зазначив, що криза однозначно вдарить по великому бізнесу в Україні.
«Навіть зараз за статистикою «Укрзалізниці» можна побачити, що вантажоперевезення в квітні впали на 15%. Ціни на українські commodity в світі знижуються. На кінець 2020 року я очікую зниження виручки за основними індустріями на 15-25%. У EBITDA ефект — десь половина. Тобто компанії зароблять приблизно вдвічі менше за операційний прибуток у цьому році в порівнянні з тим, що вдалося заробити в 2019 році. І це в тому випадку, якщо не реалізується інший серйозний ризик — протекціонізм на наших ринках збуту», — говорить експерт.
Він зазначив, що багато країн намагатимуться захищати внутрішнього виробника, а для України — це найгірший сценарій.
Крім того, за словами Ігоря Мазепи, дно кризи поки не досягнуто, і зростання економіки не варто чекати скоро.
«Я думаю, що третій квартал стане тільки початком справжньої кризи. Те, що ми відчуємо в другому кварталі, — це ще таке, м'яке, входження в серйозну рецесію. Я не вірю в швидке відновлення економіки: жодного разу Україна не виходила з криз V-подібно. Я думаю, відновлення почнеться через кілька років. Тобто 2021 рік теж буде дуже складним, можливо, навіть мінусовим», — прогнозує експерт.
Банкір вважає, що з драйверами економічного зростання зараз є складнощі.
«Це дуже велика проблема і печаль. Криза «вимила» український середній клас — ту частину економіки, яка створюється роками, «бампер» і драйвер зростання. Споживання сильно впаде — за нашими оцінками, вже зараз в Україні близько 2 млн безробітних. Це в свою чергу веде до соціальних наслідків — зростання злочинності тощо.
Тому для української економіки удар по сервісному бізнесу буде набагато більш болючим, ніж, наприклад, у Європі або США, тому що там хоча б частково субсидуються зарплати співробітників закритих підприємств. У нас же — нічого. Люди залишилися без грошей. В таких умовах, щоб відродити цей бізнес, потрібно буде витратити дуже багато часу», — вважає Ігор Мазепа.
Він прогнозує, що після карантину лише 40-50% ресторанів зможуть повернутися до колишнього життя.
«Багато, звичайно, спробують відкритися після зняття карантину, але сектор швидко зіткнеться з проблемою, коли на ринку немає платоспроможного клієнта. А оборотного капіталу, щоб підтримувати роботу, — а це, по суті, те ж саме, що відкривати заклади з нуля — буде не вистачати. Це ж стосується перукарень, салонів краси і в цілому сфери послуг», — пояснив експерт.
Крім того, зниження витрат буде спостерігатися і в інших напрямках.
«Думаю, після карантину в офіси повернеться відсотків 70. У торгові центри — десь половина. Якщо говорити про торгівлю, то мій прогноз: заповнюваність знизиться відсотків на 30, орендні ставки будуть знижені на 30-40%. Не виключаю, що ця криза може стати початком кінця наземної торгівлі», — вважає банкір.
AgroPortal.ua за матеріалами LIGA.net