Про це заявив голова Ради Національного банку України (НБУ) Богдан Данилишин.
На його думку, найбільш тривожна ситуація в переробній промисловості (зниження до травня поточного року на 2,8%, до червня минулого року — на 4,8%) і виробництві товарів інвестиційного призначення (зниження до травня поточного року на 4,1%, до червня минулого року — на 8,4%). У виробництві будівельної продукції в червні порівняно з травнем обсяги впали на 7,3% (це в розпал сезону).
При цьому обсяг промвиробництва в червні поточного року знизився на 1,3% порівняно з травнем. За перше півріччя 2019 р. цей показник зріс на 0,5%, що мізерно мало для економіки, яка повинна зростати на 5-7% на рік, вважає експерт.
Данилишин підкреслює, що влада не проводить заходів зі стимулювання економіки.
«Вітчизняний виробник промислової продукції не в пошані на внутрішньому ринку. Подивимося на структуру нашого роздрібного товарообігу за 2018 рік: ринок продовольчих товарів наповнюється вітчизняною продукцією на 81,4%, ринок непродовольчих товарів — на 31,7%», — зазначає він.
У багатьох сегментах ринку ситуація гнітюча, вважає голова ради НБУ. Частка вітчизняної телекомунікаційної продукції становить 0,1% ринку, аудіо- та відеообладнання — 0,4%, комп'ютерної техніки — 1,9%, мотоциклів — 2,2%, фото- і оптичного устаткування — 3,2%, автомобілів — 3,6%, взуття — 4,2%, годинників і ювелірних виробів — 4,8%. Тобто Україна практично повністю імпортує товари з високою часткою доданої вартості.
«Але ж в епоху економічного протекціонізму, навіть швидше вже економічного націоналізму, нам потрібно вести важку щоденну роботу щодо заповнення цих та безлічі інших ніш всередині країни. Не продовжувати же нам жити з таким ганебним результатом, коли 75-95% внутрішнього ринку промислових товарів покривається імпортом?! До речі, тут є і питання до Правління НБУ — дуже серйозне зміцнення гривні заохочує імпорт, а високі ставки по кредитах (одним із факторів, що на них впливає, є облікова ставка) дестимулює українського виробника», — додав Данилишин.
Він зазначив, що за останні кілька років України не виробила жодного серійного літака, 1 автомобіль і десяток залізничних вагонів. Склався колосальний структурний перекіс, коли в одній з найбільших країн Європи стало вигідним виробляти тільки сировину і агропродукцію, а випуск звичайних промислових товарів, не кажучи вже про технологічну продукцію, стає дорожче, а сама продукція якісно гірше, ніж за кордоном.
«Товарні потоки між Україною та зовнішнім світом побудовані за нехитрою схемою: за кордон — сировина і напівфабрикати, до нас — машини, обладнання, ширвжиток», — констатує експерт.
Данилишин підкреслив, що держава, яка прагне забезпечити високі темпи економічного зростання, формує для цього стратегію економіки, визначає контрольні точки, методи їх досягнення, інструменти реалізації цих методів. А також терміни реалізації заходів і необхідні для цього ресурси. Тому для України критично важливо, щоб поруч із поточною операційною структурою (Кабміном) була створена адміністрація (Рада) з питань розвитку, з особливими повноваженнями, підпорядкована Президенту. Так само, як це робилося в країнах «економічного дива». Вона повинна бути ставкою Верховного головнокомандувача в економіці.
Крім того, він нагадав, що цього року Україна імпортувала рекордний обсяг огірків і помідорів через те, що нашим виробникам все важче конкурувати на внутрішньому ринку з турецькими овочами.
«Якщо пустити все на самоплив, то доведеться не тільки забути про виробництво літаків або пасажирських вагонів, наша країна перетвориться на імпортера продовольства. Тоді і сумнівний статус «аграрної наддержави», яким справедливо обурюються українські промисловці та економічні експерти, стане недосяжною мрією», — підсумував він.
AgroPortal.ua за матеріалами Facebook