Про це заявив президент Української зернової асоціації, директор New World Grain Україна (Soufflet Group) Микола Горбачов.
«Хтось купить землю, а хтось візьме її в оренду. Але головне — щоби створилися правила між власниками: яким чином вони будуть працювати. Тому приватизація землі необхідна. Поки не прийде приватний власник, нормальних правил, які регулюють стосунки, без корупційної складової просто не буде», — вважає Микола Горбачов.
Експерт нагадав, що більшість громадян, кому землі дісталися через розпаювання, не дуже вірили і не знали, як буде працювати система. Відповідно і ефективність використання наділів була на низькому рівні. Ще й досі мало хто з фермерів орієнтується, скільки саме дає їм кожен гектар землі і чи варто на ньому сіяти пшеницю або ж краще вирощувати ягоди чи посадити дерева.
Як звернув увагу Микола Горбачов, існує різний досвід регулювання земельних питань. У різних штатах в Америці заборонено або ж ні продавати землю іноземцям. У Франції іноземці абсолютно не можуть претендувати на земельну власність. Там є і маса інших серйозних обмежень. Але при цьому правила гри не змінюються довгі-довгі часи.
«Скажімо, фермер повинен мати хоча би мінімальну профільну освіту, певні навички, інакше ніхто не допустить його до господарювання. Потрібно пройти спеціальну комісію з кількох десятків сусідських фермерів, які фактично приймають екзамен з профпридатності: як саме розпоряджатимешся ділянкою. Якщо ефективніший бізнес-план буде у іншої людини, власник землі може програти, і її оброблятиме більш досвідчена людина. А власник тим часом отримуватиме лише орендну плату», — розповідає президент УЗА.
Розробити і встановити чіткі правила, додав він, має держава. У такому регулюванні її роль неоціненна.
Ірина Садова, AgroPortal.ua