Ризики дефолту України різко скоротилися

26 листопада 2018, 09:59 5300

Ризики дефолту різко скоротилися на фоні очікувань продовження співпраці України з МВФ і нещодавнього розміщення $2 млрд українських суверенних єврооблігацій.

Про це заявив виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Однак, за його словами, ситуація все ще залишається нестійкою і залежить від можливості швидкого прийняття державного бюджету країни в обумовлених макроекономічних параметрах.

«Не дивлячись на те, що частина ризику вже знята, принаймні в короткостроковому періоді часу до кінця року, це не означає, що наступний рік буде абсолютно спокійним. Існують ризики того, що програма співпраці з МВФ може бути не повністю завершена. Україна може не виконати частину взятих на себе зобов'язань в силу політичної необхідності або через зміни в геоекономічній ситуації, наприклад через різке уповільнення темпів економічного зростання», — пояснив експерт.

Тому, на думку Устенка, є загроза того, що програма буде припинена в наступному році, і якщо це станеться, Україна зіткнеться з серйозними викликами, пов'язаними із забезпеченням фінансової стабільності всередині країни. Все це не знімає загрозу дефолту в 2019 році.

Крім того, він зазначив, що зростання української економіки «вкрай недостатнє». Більш того, його низькі темпи збільшують «прірву» з іншими країнами східноєвропейського регіону.

«Статистика 3-го кварталу поточного року вкрай несприятлива. Україна не дотягує до 3% зростання, в той час коли лідери зростання Румунія і Польща стрімко злітають на більш ніж 7%. Єдина можливість прискорити зростання — це зміна моделі зростання та різке збільшення інвестиційних потоків в Україну», — уточнив Устенко.

При цьому він висловив сумнів, що це буде можливо в 2019 році.

«Основними факторами, які можуть вплинути на зміну темпів економічного зростання в країні, можуть бути швидкі реформи, які дозволять поліпшити якість бізнес-клімату і почати активно задіювати інвестиційну модель зростання. Інвестиційна модель зростання передбачає, що Україна повинна взяти активну участь у конкуренції за глобальні потоки фінансових інвестиційних ресурсів. Ситуація, коли ми в цьому році отримаємо $2,5 млрд прямих іноземних інвестицій абсолютно ненормальна — це в 4 рази нижче наших історичних максимумів і мало не в 2 рази нижче, ніж ті обсяги інвестицій, які країна отримувала в кризовому 2013 році», — пояснив Устенко.

Експерт підкреслив, якщо Україна спробує залучати великі потоки інвестицій, то зможе забезпечити собі економічний стрибок та покращення бізнес-клімату.

При цьому Устенко вважає, що найближчим часом значних реформ очікувати не варто, адже у 2019 році пройдуть вибори Президента і парламенту.

«Робити реформи на піку політичного циклу завжди тяжко. Як правило, ефект від моменту початку реформи до реального отримання результатів різниться за часом в залежності від реформи, але він безумовно існує. Не можна очікувати, що сьогодні зроблено реформи, а завтра вже отримано економічний ефект. Тому те, що потрібно було зробити, Україна мала була робити протягом попередніх 4-х років», — сказав він.

 Крім того, Устенко вважає, що не варто очікувати раптового початку реформ лише тому, що країна повинна отримати більш високі темпи економічного зростання.

«Більш того, я вважаю, що буде розбалансування системи на піку політичного циклу. Наступний рік двох виборів: президентських та парламентських, і політики більш стурбовані своїми рейтингами і популістськими заявами, ніж спробами швидко змінювати ситуацію на краще. Не думаю, що наступний рік буде роком проривних реформ, проте вірю, що відразу ж після парламентських виборів може бути різка зміна ситуації», — вважає він.

Устенко також додав, що найуспішнішою була реформа, пов'язана з лібералізацією фінансового ринку. Адже все, що робиться для руху капіталу в та з України, — це необхідність та найперше, що потрібно було зробити для того, щоб продовжити хоч якось конкурувати за фінансовий ресурс.

«Тому я переконаний, що лібералізація фінансового ринку, можливість ввезення і вивезення капіталу — це основний крок, який було здійснено на шляху економічного розвитку», — підсумував він.


AgroPortal.ua за матеріалами Doagro.in.ua