Про це розповів керівник «Союзу птахівників України» Сергій Карпенко.
Він зазначив, що за 2017 р. було виготовлено 15,577 млрд яєць по всіх видах птиці, що на 3,2% більше, ніж в 2016 році. Якщо в приватному секторі виробництво було більш стабільним, то зростання виробництва за підсумками 2017 року в промисловому сегменті на 4,3% є досить позитивною тенденцією.
«У той же час, незважаючи на збільшення виробництва, має місце зниження споживання яєць в Україні. Низька купівельна спроможність населення підштовхує виробників активніше експортувати продукцію на зовнішні ринки. У минулому році істотно збільшився експорт яєць — на 75%, він склав 1,48 млрд штук», — сказав Карпенко.
За його словами, падіння обсягів виробництва безпосередньо пов'язано зі скороченням внутрішнього збуту через втрати ринку на підконтрольних територіях, скорочення кількості населення і зниження його купівельної спроможності. Подальше ускладнення економічної ситуації в країні призводить до зниження реальних доходів населення і скорочення фонду споживання яєць, що, в свою чергу, впливає на обсяги виробництва промислових підприємств.
«Об'єктивно сьогодні тільки збільшення обсягів експорту може суттєво вплинути на зростання виробництва. Незважаючи на істотне зростання експорту, ситуація на внутрішньому ринку не додає впевненості у подальшому значному нарощуванні обсягів виробництва», — сказав Карпенко.
Він зазначив, що однією з основних проблем для виробників також є забезпечення рентабельності.
«Темпи зростання витрат на виробництво перевищують темпи зростання цін реалізації. При цьому 46% загального обсягу виробництва яєць припадає на господарства населення, і це має значний вплив на ціноутворення, призводячи до того, що протягом понад півроку виробники реалізують їх нижче собівартості при колишніх витратах на утримання птахів», — пояснив Карпенко.
Він нагадав, що в 2016 році середня ціна реалізації яєць була нижчою, ніж у 2015 році, а в минулому — майже на рівні 2015 року, і це при тому, що постійно зростає собівартість.
«Рентабельність в 2016 році склала 0,5%, за минулий рік цей показник буде мати негативне значення», — підкреслив Карпенко.
На його думку, завдяки певній стабілізації виробництва в яєчному секторі в минулому році в 2018 році тенденції зростання збережуться і виробництво досягне 16,1 млрд штук.
«Якщо говорити про експорт, то після істотного збільшення в 2017 році у виробників буде новий виклик — втримати минулорічні показники. Будемо сподіватися, що це їм вдасться і в кінці року ми будемо констатувати нові експортні рекорди», — зазначив Карпенко.
AgroPortal.ua за матеріалами «Українських Новин»