Таку думку висловив голова Української голштинської асоціації Ігор Присяжнюк.
Він зазначив, що голштинська порода корів вважається однією з найбільш високопродуктивних, причому вона — найбільш поширена на планеті. В Україні ж з більш ніж 3 млн голів великої рогатої худоби (ВРХ) тварин голштинської породи налічується не більше 20 тис.
«Одна з основних причин того, чому в Україні так мало офіційно зареєстрованих корів голштинської породи, — українське законодавство, яке давно відстало від норм, прийнятих у цивілізованому світі. Основні норми закону України «Про племінну справу у тваринництві» були взяті практично без змін з радянського періоду. Тому на сьогодні Україна — одна з небагатьох країн пострадянського простору, де ще залишилася стара система надання племінного статусу», — розповів він.
За словами Присяжнюка, в усьому світі статус надається тварині, а у нас — підприємству, яке займається розведенням або вирощуванням худоби. І тут немає ніякої логіки, це більше нагадує курйоз, вважає він.
«Племінна справа в Україні регулюється одним законом і ще 41 нормативно-правовим актом. Але питання навіть не в кількості нормативних документів, а в їхній ефективності. Згідно з вимогами законодавства, мінімальна кількість голів ВРХ у підприємства, яке хоче мати статус племінного, — 100. Тобто, якщо голів 95 — статус вже отримати не можна. Тому виникає парадокс: коли бізнесмен захоче зайнятися розведенням чистопородного ВРХ і закупить в Європі лише 50 корів, то навіть якщо ці тварини за європейськими документами на 100% чистопородні, тут це підприємство не отримає статус племінного», — підкреслив експерт.
Присяжнюк уточнив, що в Україні є підприємства, які мають навіть більше ніж 100 породистих тварин, але офіційного статусу в них теж немає.
«Вони навіть не звертаються за його отриманням, оскільки вимоги законодавства для них непосильні. Наприклад, сьогодні господарства, які мають статус племінних, повинні мати в штаті спеціальну людину — зоотехніка з племінної справи, який буде займатися веденням звітності та оформленням всіх необхідних документів. Тоді як у всьому світі племінною справою займаються профільні або породні асоціації», — додав він.
Тому, на думку Присяжнюка, в Україні така дивна статистика: коли в усьому світі голштинська порода переважає, в нашій країні вона займає 0,08% від загального поголів'я.
«Насправді тварин голштинської породи набагато більше, просто вони не мають статусу племінних. Скільки їх насправді — не знає ніхто», — додав експерт.
Наслідками такої ситуації стали збитки виробника, який не має можливості отримати статус племінного. Адже ціни на породистих тварин перевищують ціни безпородних на 40-50%.
«Україна експортує дуже багато неплемінних тварин на м'ясо, але саме нетелей. Тому є підозра, що вивозяться вони зі статусом «на м'ясо», а далі — можуть розводитися як племінні. Фокус в тому, що при закупівлі цих тварин у виробників в Україні ціна на них буде на 50% нижче, ніж якби вони купувалися як породисті», — пояснив експерт.
Ще одна застаріла норма законодавства про племінну справу стосується того, в якому вигляді повинна оформлятися звітність. Безліч документації, яка вже і так ведеться на підприємствах в електронному вигляді (у програмах управління стадом), повинна ще дублюватися в паперовому, підсумував він.
AgroPortal.ua за матеріалами «Агроінсайдер»