Таку думку висловив директор Департаменту агропромислового розвитку Полтавської ОДА Сергій Фролов під час круглого столу «Підтримка органічного виробництва в Україні: механізм 2021 року та нові перспективні напрямки».
«Попередня обласна програма розвитку агропромислового комплексу на 2015-2020 роки включала напрямок розвитку органічного землеробства та виробництва органічних продуктів харчування. В тому числі, програма містила підтримку напрямку харчування в дитячих та соціальних закладах. Але за п’ять років ми не отримали такого досвіду, і органічні виробники жодного разу не потрапляли до списку переможців для постачання продуктів харчування. В першу чергу через процедуру закупівель», — вважає Сергій Фролов.
За його словами, у Програмі розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавської області до 2027 року теж залишили для органічних виробників підтримку напрямку харчування в дитячих та соціальних закладах.
«У закупівельних тендерах велику роль відіграє саме вартість продукції. Зважаючи, що органічні продукти дорожчі, ніж традиційні, ми передбачили в програмі 40% здешевлення від загальної вартості», — розповідає Сергій Фролов.
На його думку, Мінекономіки спільно з профільними асоціаціями має відпрацювати на законодавчому рівні такі умови, щоб органічні виробники могли брати участь у тендерних закупівлях продуктів харчування.
«Лише так органічна продукція може з’явитися у школах, дитсадках та соціальних закладах. Оскільки згідно з діючою системою закупівель виробники, працюючи за принципами органічного землеробства, мають досить мало шансів перемогти в тендерах», — вважає Сергій Фролов.
Людмила Лебідь, AgroPortal.ua