Залучення фінансування: де недопрацьовує агровиробник

13 грудня 2019, 07:17 1472

Найбільша складність українського аграрія в залученні фінансування полягає в сприйнятті кредитування як марафону, який починається на старті й закінчується на фініші, та відсутності розуміння попередньої підготовки.

Таку думку висловив партнер AgroВi.info Андрій Анпілов під час ХI Міжнародної конференції «Ведення аграрного бізнесу в Україні».

«Фінанси в банках є, але банкіри говорять, що хороших і якісних клієнтів немає. Щоб пройти марафон із залучення кредитних коштів, аграрію потрібно попрацювати, він повинен стати відкритим і публічним, у нього повинна з'явитися нормальна звітність та існувати історія. Тому дуже важливе навчання і підвищення фінансової грамотності — підвищення якості себе як позичальника і вміння правильно вибрати та користуватися фінансовими продуктами», — розповідає Андрій Анпілов.

Він упевнений, що банк дивиться на якість позичальника, і він не зацікавлений видати позику навіть під заставу української землі. Банк хоче прокредитувати, заробити гроші й отримати свої гроші назад, а не возитися з продажем активу в разі дефолту.

Андрій Анпілов ділить агровиробників у плані залучення кредитних коштів на 4 категорії та зазначає, що всіх їх об'єднує дорога кредитна ставка.

«Великі компанії мають зовсім іншу вартість грошей, і їм доступні українські та міжнародні гроші ЄБРР та IFC. Робити для них спеціальні продукти і виводити преференції не варто. Для цієї категорії актуальним є хеджування валютних ризиків, але в Україні, на жаль, цього немає.

Великі компанії та агрохолдинги, які обробляють від 25 тис. га, теж мають доступ до грошей, але є проблема з інвестиційним апетитом щодо проєктів і є ситуації «затоварення», і тоді виникають питання з доступністю фінансів, адже банки при цьому вже розуміють свої ризики. В цьому випадку виникає запит на розподіл ризику між банком і позичальником», — пояснює Андрій Анпілов.

За його словами, середні виробники із земельним банком в 10-15 тис. га зараз намагаються підвищити свою якість як позичальника для банку, але їм ще потрібно працювати над якісним обліком.

Доступ до фінансових інструментів для більш дрібних виробників закритий. Завдяки IFC та аграрним розпискам є певна можливість залучення цих коштів, але все гальмується українським банківським регулюванням», — говорить Андрій Анпілов.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua