Таку думку в коментарі журналу «Плантатор» висловив заступник голови Асоціації фермерів і приватних землевласників Волинської області Олег Галасун.
За його словами, тільки на Волині дрібних товаровиробників від 10 до 20 тисяч.
«Але це приблизна цифра. Більшість із них ніде не зареєстровані, і це проблема. Причому проблема передусім для самих фермерів, а не лише для служб статистики. Умови реєстрації у нашій державі такі, щоб сільгоспвиробник нікуди не ліз, не реєструвався, і щоб його ніхто не помічав. Але ж насправді такий шлях веде виробника в нікуди, хоча більшість цього не розуміє», — пояснює він.
Якщо фермер ніде не зареєстрований і не є платником ПДВ, то він не може продати свою продукцію в торговельні мережі. Мережі взагалі відсікають дрібних, підкреслив експерт.
«Різноманітні проєкти й дорадники кажуть: створюйте кооператив, — розповідає Олег Галасун. — Але наше законодавство про кооперацію двічі оподатковує сільгоспвиробника, який є членом кооперативу. Це перша причина, за якої створювати кооперативи невигідно.
Друга: багатьом фермерам радять у податковій реєструватися як підприємцям і обирати вид діяльності — сільське господарство. Але якщо фермер так зробить, йому треба мати свій зареєстрований рахунок окремо, а рахунок підприємця — окремо. Існуючі законодавча та нормативна бази потребують доопрацювання. Я розумію, що всім догодити неможливо. Але має бути база, яка дозволяє працювати. Ось тому більшість дрібних сільгоспвиробників працюють у тіні. І торгують лише на ринках та ярмарках».
За словами фермера, наступного року влада повернеться до введення в дію закону про обов«язкове введення контрольно-касових апаратів. Тоді більшість наших сільгоспвиробників не зможуть продати свою продукцію ні в крамниці, ні в заклади громадського харчування.
«Тому реєстрація потрібна, — наголошує фермер. — Тим паче, що рано чи пізно в Україні запрацює закон про безпеку продуктів харчування, який передбачатиме наявність у продавця первинних документів про походження товару».
AgroPortal.ua за матеріалами Agrotimes