«Визначіться, що ви хочете вирощувати, і що реально можете. Які у вас є інструменти і як ви можете їх пристосувати до тих чи інших лікарських рослин. Які з них підходять для ваших кліматичних умов. І, звичайно ж, знайдіть, куди збувати вирощене», — порекомендував він на конференції «Український трав'яний бізнес-2020».
Наприклад, часто говорять про дуже високу рентабельність чебрецю. На практиці максимально з гектара можна зібрати дві тонни сухого матеріалу, і продати його в Україні дуже складно. «Купує сортовий чебрець тільки «Галичфарм», але туди складно зайти. Це я відчув на власному досвіді», — зазначає Корнєв.
Також необхідно мати попередню домовленість з трейдером про конкретну ціну.
«У нас є кілька фермерів, з якими ми домовляємося про вирощування лікарських рослин. Ми їх супроводжуємо, при цьому чітко обговорюємо ціну, яку нам платять, і додаємо свої відсотки, щоб продати на міжнародному ринку», — говорить він.
Корнєв зазначає, що налагодження експорту лікарських рослин — дуже довгий і дорогий процес.
Доступ на американський ринок «Фітком» вдалося отримати тільки за 5-6 років. Це досить складний ринок. Якщо за відвантаження товару в Європу оплата надходить через місяць, то з Америки її можна чекати 3-4 місяці. Потрібно дотримуватися правил відбору зразків. Якщо товар не відповідає зразку — компанія втрачає великі гроші.
Крім того, у вирощуванні лікарських рослин важливу частку займають витрати на оплату праці.
«Ми не використовуємо пестициди. Прополювання валеріани — тільки ручне. Всього потрібно провести чотири прополювання, вартість одного — 5-10 тис. грн. Ще вирощуємо волошку. Ця рослина збирається тільки вручну. Для роботи з нею на гектар поля протягом місяця потрібно від 30 до 35 осіб», — розповів Корнєв.
Ірина Кравченко, AgroPortal.ua