Позитивні нововведення в законодавстві про невитребувані паї

01 лютого 2019, 08:34 4024

В Україні з 1 січня 2019 року набули чинності зміни до законодавства про невитребувані паї, які мають позитивний характер.

Таку думку висловила адвокат адвокатського бюро «Сергія Пагера» Ксенія Коваль.

Вона зазначила, що поняття «невитребувані паї» врегульовується новою редакцією закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».

«За новою редакцією вже згаданого закону невитребувані паї можуть передаватися в оренду за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради. Раніше ж, до змін законодавства від 1 січня 2019 р., таким правом були наділені також місцеві державні адміністрації (щодо земельних часток (паїв), що знаходяться за межами населених пунктів). На наш погляд, такі зміни мають виключно позитивний характер, адже надання повноважень на розпорядження невитребуваними паями лише сільським, селищним та міським радам в певній мірі зменшує ризик оскарження договорів оренди у зв'язку з їх укладенням за межами повноважень», — зазначила юрист.

Вона пояснила, що за змістом ст. 13 закону передання в оренду невитребуваних земельних часток (паїв) здійснюється лише після формування їх у земельні ділянки. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

«Таким чином, положення закону надають право орендарю зареєструвати своє право оренди, що, в свою чергу, зможе захистити від передачі невитребуваного земельного паю одночасно іншій особі», — додала Коваль.

Вона також звернула увагу, що невитребувані паї передаються в оренду для використання за цільовим призначенням.

«Строк оренди встановлюється до дня державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку, про це обов'язково має бути зазначено в договорі оренди», — уточнила юрист.

Законом визначається, що усі власники невитребуваних земельних часток (паїв) повинні будуть оформити (зареєструвати) право власності на відповідні земельні ділянки до 1 січня 2025 року. Якщо до цього часу власник невитребуваної земельної частки (паю) не зареєструє своє право власності, то він вважатиметься таким, що відмовився від земельної ділянки, пояснила Коваль.

«Така невитребувана земельна частка (пай) після формування її у земельну ділянку за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради (у разі необхідності формування) за заявою відповідної ради на підставі рішення суду передається у комунальну власність територіальної громади, на території якої вона розташована, у порядку визнання майна безхазяйним», — сказала вона.

Що ж стосується власників невитребуваних земельних часток (паїв), які пропустили встановлений законом строк оформлення свого права власності з поважної причини, за словами юриста, суд може визначити додатковий строк, достатній для його оформлення.


AgroPortal.ua за матеріалами Agravery.com