Як побороти ефект недовіри і для чого, власне, необхідне агрострахування, розповів директор «Агро Сіті Груп» Віталій Пономаренко.
«Почнемо зі світової практики: на даний момент на міжнародній арені найкращою моделлю страхування врожаю з державною підтримкою вважається та, що існує в США. Середній рівень субсидій там — 50% від суми премії при показниках страхового покриття в 70%. Субсидії по культурам налічують від 30% до 60%», — зазначив він.
Пономаренко згадав також моделі Іспанії і Туреччини. Так, в Іспанії можна отримати субсидію не тільки на врожай, а й на страхування тварин, а загальна сума субсидування становить 53%. Агрострахування в Туреччині працює по аналогу іспанської моделі. Тут уряд субсидує на рівні 50-66% від суми премії.
Якщо говорити про Канаду, там більшу частину витрат бере на себе держава (субсидії — 60%).
«Агрострахування в цих країнах працює вже кілька десятків років, щорічно доводячи свою ефективність. На жаль, в Україні такі програми поки що не реалізуються. Фермер без будь-яких компенсацій співпрацює безпосередньо лише зі страховою, при цьому не дуже їй довіряючи і побоюючись, що фінансові вкладення не виправдають себе в разі втрати врожаю», — уточнив експерт.
Україна, на його думку, хоч і не швидко, але також приєднується до світової практики страхування. Агровиробник змушений пристосовуватися до змін, придивлятися до новітніх технологій виробництва і відкривати для себе нові доступні фінансові ресурси.
«Одним із них і є агрострахування. Адже застрахувавши урожай завчасно, фермер у майбутньому зможе уникнути численних проблем. Головне — не доведеться розшукувати фінансові кошти в авральному порядку. Повернута в разі, наприклад, посухи, сума страхового відшкодування мінімізує збитки. Це додасть фермерському господарству впевненості в майбутньому і дасть бізнесу шанс для подальшого стабільного розвитку», — пояснив Пономаренко.
Як економічна категорія, ризик являє собою подію, що може відбутися або не відбутися. У випадку здійснення такої події можливі три економічні результати: негативний (збиток), нульовий і позитивний (прибуток).
«У сільському господарстві такі ризики носять, в більшості випадків, природно-кліматичний характер і пов'язані із загибеллю врожаю від шкідників і хвороб або зі стихійними лихами (наприклад, посуха, град, вимокання, буря, вимерзання посівів). Найбільш затребуваним видом страхування є мультиризик», — вважає експерт.
Мультиризикові (MPCI) продукти позиціонуються страховими компаніями як головний вид страхування в агросекторі. Такий продукт містить найбільший перелік ризиків, звідси і «мульти».
«Цікаво, що даний список може суттєво не відрізнятися в кожній зі страхових компаній, але за запитом може бути розширений або доповнений іншими ризиками», — додав Пономаренко.
Для України за час останнього десятиліття вже стала нормою затяжна осіння посівна кампанія, нагадав експерт. Причина цього — глобальні зміни клімату. Наприклад, осінь сезону-2018 пройшла майже без опадів, тому аграріям було складно вибрати оптимальний період для сівби — щоб не сіяти в суху землю, і щоб сходи встигли увійти зміцнілими в зиму. Через подібні нюанси доводиться постійно вносити корективи в план польових робіт.
«Якщо згадати всю картину за рік, до цієї історії можна додати посуху в південних регіонах, урагани і шторми в західних, північних і центральних областях, короткий термін агрокліматичної весни на тлі критично малих опадів, які пройшли локально в квітні-червні 2018-го. Все це в підсумку виливається в непередбачені розтрати для фермерів. Крім того, не забуваємо і про істотні ризики, пов'язані з глобальними ціновими трендами на основні експортні культури», — підкреслив Пономаренко.
Компенсувати збиток і мінімізувати грошові втрати може співробітництво з правильно підібраним страховиком-партнером, вважає він. А розібратися в досить складних нюансах і послугах страхових компаній допоможе страховий консультант. Він підбере кращу компанію, орієнтуючись на потреби клієнта, оскільки знайомий з умовами і ринковими пропозиціями, а найважливіше, працює з реальними прецедентами.
Компетентний страховий менеджер, на його думку, правильно підбере вигідну страхову пропозицію для фермера, допоможе укласти всі договори і супроводить його аж до настання страхового випадку, якщо такий буде мати місце, контролюючи виконання домовленостей.
«Важливо працювати з досвідченим фахівцем, адже від обґрунтованості вибору об'єкта страхування, використовуваної методики страхової оцінки, точності її проведення, механізму розрахунку страхового відшкодування залежить розмір страхової суми. Тобто, вибравши професіонала, ви наперед забезпечуєте себе реальною можливістю отримати страхову виплату. Якщо настануть несприятливі умови, культури можуть загинути. Однак, якщо ви подбаєте про свій бізнес і обзаведетеся страховкою — не загинуть ваші інвестиції!» — підсумував Пономаренко.