«Левова частка наших клієнтів — малі та середні фермери, у кого від 200 і десь до 1-3 тис. га землі. Є і більші господарства до 10 000 га», — розповідає керуючий партнер Антон Дядюра.
З дрібними аграріями не хочуть марудитися крупні банки: бо угоди ж для них незначні, а часу і операційних витрат неспівмірно багато. От і виходить, що допомогти один одному можуть середній і дрібний бізнес.
Антон Дядюра наводить AgroPortal.ua приклади успішної співпраці з фермерами. Скажімо, господарству з Житомирщини «Колодницькі» допомогли придбати спочатку трактор МТЗ, потім автомобіль. Зараз на своїх 500 га вже користуються лізинговим комбайном Claas Tucano 480 і беруть трактор Lamborghini.
«Хай у таких фермерів ще немає коштів на нову техніку, але смак роботи із сучасними механізмами вони вже мають. Звертаються до нас за фінансуванням, а ми укладаємо угоди з дилерами та придбаваємо потрібні машини і передаємо їх фермерам», — пояснює механізм керівник «ЕСКА Капітал». Визнає: фермери впевнено розраховуються впродовж 2-3 років за сезонним графіком.
«Один із наших клієнтів дуже полюбляє техніку Massey Ferguson, вже має її у своєму парку. А ще один вживаний комбайн ніхто не брався йому прокредитувати. Для нас же не важливий вік техніки — дивимось на її реальний стан. Допомогли. Замість домовлених 2-х років господар впевнено розрахувався за комбайн вже за рік».
Так, фермери поки що мають проблеми із фінансовим плануванням, не завжди можуть правильно розрахувати свої можливості. «Тому ми намагаємось не навантажувати їх зайвим фінансуванням, а допомагаємо спільно зрозуміти, що їм під силу, а що ні, скласти реальні плани», — визнають фінансисти. І бачать позитивну динаміку.
В «ЕСКА Капітал» переконують, що, незважаючи на кризи, останні 10 років з кварталу в квартал збільшують свій чистий прибуток. І таких компаній у середньому бізнесі — багато.
Днями «ЕСКА Капітал» повідомила, що випустила корпоративні облігації на суму 30 млн грн для фізичних осіб та для професійних інвесторів (приватних пенсійних фондів, страхових компаній, інвестиційних банків). Дохід з облігацій перевищує дохід за депозитом. Купувати бонди та зберігати з їхньою допомогою гроші може наразі кожен громадянин країни.
Ринок корпоративних облігацій поки що практично не розвинений. Тому компанія «ЕСКА Капітал» вирішила розвивати цей сегмент власним прикладом. І, до речі, нагадує, що в Україні здавна існувала культура придбання корпоративних облігацій. Наприклад, у ХІХ ст. Іван Франко та митрополит Андрей Шептицький вкладали власні кошти в облігації українських підприємств і закликали інших наслідувати їхній приклад.
Фінансисти кажуть, що корпоративні облігації середнього бізнесу можуть стати альтернативою для заощадження грошей та інструментом для розвитку внутрішнього ринку.
За офіційною статистикою, понад 304 млрд грн готівки перебуває на руках у українців — як то кажуть, під матрацами. Це орієнтовно 41% державного бюджету України в 2017 році.
У розвинених країнах бум корпоративних облігацій вже відбувається протягом останніх п’яти років.
«ЕСКА Капітал» випустила облігації із фіксованою процентною ставкою 19% на три роки. Наразі подібних показників не може надати жоден банківський депозитний продукт. У такий спосіб засновники компанії намагаються сприяти розвитку ринку фінансових інструментів, який допомагає вистояти під час кризи середньому бізнесу та залучити владу та громадськість до розвитку фондового ринку України. Кошти, залучені від випуску облігацій, будуть спрямовані компанією «ЕСКА Капітал» на фінансування нових лізингових угод для малого та середнього бізнесу.
Ірина Садова, AgroPortal.ua