Недоліки України можуть стати трампліном для зростання економіки

27 січня 2021, 09:51 1763

Всі країни, в яких відбулось бурхливе економічне зростання, пережили його тому, що мали якусь унікальну конкурентну перевагу. Україні також слід діяти у цьому напрямку.

Таку думку висловив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Михайло Соколов.

«Європейські країни, і насамперед Велика Британія, росли завдяки експлуатації своїх колоній, створенню інституту обмеженої відповідальності та науково-технічній революції, коли увесь інший світ ще не взяв все це на озброєння. 

Китай показував дивовижні темпи зростання, тому що зміг поєднати політичну стабільність, дешеву робочу силу, відсутність трудового та екологічного законодавства і відкриття кордонів для іноземних інвестицій і технологій», — нагадує він.

Експерт зазначив, що цей список можна продовжувати, але в усіх випадках формула успіху полягала в тому, щоб запропонувати світові щось таке, чого не може дати ніхто інший або хоча б ніхто з сусідів.

«Україна сама, не помітивши цього, вже кілька разів скористалася цим рецептом, щонайменше в двох галузях. Але не змогла поки розвинути успіх, зокрема й тому, що робила це несвідомо», — вважає він.

Михайло Соколов підкреслив, що сільське господарство в усіх розвинених країнах є дотаційною галуззю, яка підтримується за рахунок інших платників податків. Однак в Україні це не так. 

«Наші дотації аграріям у перерахунку на 1 га приблизно в 100 разів менші, ніж у ЄС, при цьому ми продовжуємо збільшувати валове виробництво і обсяги експорту.  В чому причина? А в тому, що всупереч спробі розділити колгоспи на сотні малих фермерських господарств, ми все ж успадкували від СРСР індустріальне сільське господарство», — зазначає він.

У результаті середній розмір аграрного підприємства в Україні приблизно в 100 разів більший, ніж у ЄС, а українські аграрії значно ефективніші за рахунок використання ефекту масштабу. Це дозволяє їм впроваджувати найсучасніші технології та радикально знижувати витрати на обробку одного гектара. 

«Європейці б і раді піти тим самим шляхом, однак не можуть цього зробити через політичні причини — куди в такому випадку подіти сотні тисяч дрібних європейських фермерів, які не хочуть міняти свій спосіб життя і готові масовими протестами вибивати з Брюсселя, Парижа і Берліна все нові й нові дотації?!» — запевняє Соколов.

Інша галузь, унікальна для України, — IT-галузь, яка зростає на 30% в рік, а IT-шники — найбільш соціально захищена група населення, що має доходи на рівні, близькому до європейського. Але ІТ-компанії не біжать до США та ЄС, куди їх відверто заманюють, адже тільки в Україні можна оформити IT-співробітників як фізичних осіб-підприємців і платити трохи більше 5% податків. А також забути про існування трудового кодексу, профспілок, декретних відпусток тощо. 

«Незважаючи на очевидні історії успіху, ми часто можемо чути заклики навести «порядок» в аграрній та IT-сферах: розвивати малі фермерські господарства, як у ЄС; скасувати для середніх і великих аграріїв єдиний податок 4-ої групи, щоб їм так просто не жилося; видавити IT-шників з контрактів із ФОП третьої групи на трудові або GIG-контракти, які повністю або частково підпадають під регулювання трудовим кодексом.

Щоб створити нові історії успіху, нам потрібно шукати і реалізовувати такі кроки, які дають поштовх розвитку економіки, але з політичних або соціальних причин не можуть бути здійснені нашими конкурентами», — вважає експерт.

Соколов нагадав, що у Європі бушує істерія навколо ГМО, лише деякі країни світу дозволяють вирощування марихуани. Значить, Україні потрібно стимулювати розвиток цього бізнесу, одночасно збираючи підвищений податок із земель, зайнятих під коноплі. 

«Тоді у нас нарешті з'являться гроші для фінансування чесних судів і медицини, погашення зовнішніх запозичень і розширення свободи дій», — вважає він.

МВФ заперечує проти заміни податку на прибуток податком на виведений капітал, оскільки це порушить загальноприйняту систему оподаткування і сформований в розвинених країнах соціальний договір. Значить, на думку експерта, Україні потрібно його вводити, поки цього не зробили інші.

«Йдучи таким курсом, ми можемо перетворити свої недоліки на переваги. Адже зважитися на відчайдушні кроки може тільки суспільство, що знаходиться в жахливому стані. А успіх від перших «відчайдушних» заходів може пробудити в суспільстві апетит до наступних. 

Як кажуть, справа за малим: потрібні відчайдушні та розумні політики, здатні вибрати правильні кроки і ризикнути своїм політичним капіталом у розрахунку на майбутній успіх», — підсумував Михайло Соколов.


AgroPortal.ua за матеріалами ЕП