Коли Україна зможе безболісно відмовитися від імпорту молочки?

14 липня 2021, 10:00 1275

Українські молочники зараз підбивають підсумки своєї діяльності в першому півріччі. Мало хто з них може похвалитися відмінними результатами.

Таку думку висловив директор аналітичного агентства «Інфагро» Василь Вінтоняк.

«Прибутки виробників молока, які в попередні роки мали пристойні заробітки, в поточному році дуже скромні. Для них це незвично, і вони особливо не нарощують виробництво. Населення ж очікувано продовжує позбавлятися корів, істотно зменшуючи реалізацію молока. В цілому пропозиція молока в Україні незмінно скорочується, і ціни на нього залишаються на рекордно високих позначках», — пояснює він.

Крім низької пропозиції, дорожнеча сировини цього року обумовлена також і високими цінами на молокопродукти на світовому ринку, відзначає експерт. Адже Україна, хоча й істотно зменшила обсяги зовнішніх продажів, ще поки залишається нетто-експортером молочних продуктів. Можна очікувати, що цього року молочний експорт складе близько 600 тис. т в перерахунку на молоко, що еквівалентно приблизно 17% всієї сировини, яка надходить на промислову переробку.

«Не вистачає сировини, скорочується випуск насамперед експортоорієнтованої продукції. Ну і, відповідно, падає експорт з більшості таких товарних позицій. Але через значно більш високі ціни виручка від зовнішніх продажів у поточному році навіть більше, ніж у минулому. За перше півріччя вона склала близько $160 млн, що на 5% більше показника 2020 року», — уточнює Вінтоняк.

Серед ємних товарних позицій у кількісному вираженні найбільш суттєвим є падіння експорту масла: на 16% — до 5 тис. т. Скоротився експорт сухого знежиреного молока (на 16% — до 7,5 тис. т), молочних консервів (на 6% — до 13,3 тис. т). Навіть продажі казеїну, незважаючи на рекордно високі ціни з 2014 року, довелося зменшити майже на чверть — до 2,2 тис. т.

У той же час стабільним залишається експорт сирного продукту напівтвердого (10,3 тис. т), а зовнішні продажі справжнього сиру навіть зросли на 20% — до 2,1 тис. т.

У другому півріччі розклад в експорті молокопродуктів кардинально не зміниться, зростання точно не буде, для цього немає сировини, вважає експерт.

«Якщо цього року ми ще будемо залишатися нетто-експортерами молока, то в наступному році Україна цей статус вперше за всю історію втратить. Є підстави очікувати, що в 2022 році експорт у молочному еквіваленті знизиться до 500 тис. т, а імпорт зросте до 600, а можливо навіть до 700 тис. т», — прогнозує він.

Вінтоняк вважає, що в поточному році за кордоном буде закуплено понад 500 тис. т молокопродуктів у молочному еквіваленті. Ну, а в грошах імпорт вже з минулого року перевищує експорт, оскільки продає Україна в основному недорогі молоковмісні продукти або сухі товари, а імпортує дорогі сири.

Він зазначив, що імпорт молокопродуктів продовжує зростати і в цьому році, але темпи зростання сповільнилися. По окремих позиціях відзначаємо також зменшення показників. Але це не повинно дуже радувати, в другому півріччі закупівлі знову активізуються.

В цілому частка європейського сиру на нашому ринку вже досить значна, цей товар створює величезну конкуренцію вітчизняним сироварам. За попередніми оцінками «Інфагро», імпортери цього року вже забрали у них більше 35% ринку сичужного сиру (справжнього). Імпорт свіжих молокопродуктів хоча і виріс ще на третину, поки не створює великої загрози для наших виробників.

Вінтоняк відзначає, що виробники і переробники звертаються до уряду з метою обмеження імпорту молокопродуктів з ЄС і Білорусі. Однак без імпорту український ринок виявиться розбалансованим, оскільки власного молока переробникам не вистачає.

«У будь-якому випадку сировинні позиції, насамперед масло і сухе молоко, потрібно завозити.

Тарифне регулювання в імпорті європейських молокопродуктів, м'яко кажучи, недосконале. На те ж масло і сухе молоко поки що діє 7% ввізне мито, а на готові продукти, зокрема на сир, зараз взагалі нульова митна ставка.

В цілому, від масового імпорту молокопродуктів Україна безболісно зможе відмовитися лише тоді, коли в країні суттєво збільшиться виробництво молока, коли ми будемо мати великі його надлишки, і коли відновиться пристойний експорт», — підсумував Василь Вінтоняк.


AgroPortal.ua за матеріалами «Інфагро»