Коли фермеру починати оцифровуватись?

18 квітня 2018, 08:44 2178

Господарство якого розміру точно вже не може обійтися без впровадження новітніх ІТ-технологій? У які інновації треба обов’язково вкладати кошти малому і середньому фермеру?

На це запитання під час ІІІ Аграрного форуму Асоціації адвокатів України (ААУ) відповів топ-менеджер, про якого кажуть, що він керує агрохолдингом через мобільний телефон, — виконавчий директор національної агропромислової групи Agricom Group Петро Мельник.

Фермери, у яких є свої 5-10 і до 50 га. Такий господар буде перспективним, якщо орієнтуватиметься на високомаржинальні культури. Їх вибір зараз величезний: від ягід, овочів, горіхів, часнику — до технічної коноплі тощо. Хто береться за кукурудзу, соняшник чи пшеницю, знаю: рано чи пізно прийдеться звертатися до найближчого холдингу, у нього немає майбутнього. Він — не менеджер. Щоби розвинути у собі менеджерські потреби і навички, треба вже починати оцифровувати свої дії як управлінця.

Фермерам із площами від 50 до 100 га вже точно потрібні системи GPS. Як би такий господар не був упевнений у собі, все одно доведеться брати найманих працівників, тих же трактористів. Треба чітко нараховувати зарплатню, думати про мотивацію, контролювати. Враховувати менталітет, за яким наші люди все одно не можуть позбутися звички брати з чужого поля. Крім того, важливо точно давати сигнал посівному комплексу, вчасно оцінювати зміни в полі, не забаритися з обробками. Для таких масштабів вже є кілька елементарних програм, які обійдуться десь в межах 20 $/місяць. Приміром, можна вже завести в «хмару» свої дані, оцифрувати кордони, межі своїх ділянок. Використовувати технології, зокрема, під час обприскування, внесення міндобрив. Ефект буде відчутним.

На площах від 200 до 3-5 тис. га рекомендуємо застосовувати вже повний спектр цифрового супроводу, як і у крупних холдингах. Потрібен контроль, аналіз ситуації на кожному полі з урахуванням розкиданості ділянок, розрахунок собівартості кожного поля.


Ірина Садова, AgroPortal.ua