Головне завдання влади — створити гордого селянина

25 січня 2017, 07:14 2812

У Німеччині цілеспрямовано готують молодих спеціалістів, які будуть зайняті у приватному аграрному бізнесі. Для цього створено спеціальну інституцію на академічній базі.

Член правління Українсько-німецького форуму Дітер Штайнеке, який свого часу був президентом парламенту землі Саксонія-Ангальт, мером Магдебурга, поділився з AgroPortal.ua своїми думками, яку модель для формування гордого і професійного селянина українці можуть запозичити у німців.

Головне завдання, яке ми ставимо перед собою, — створити гордого, високопрофесійного селянина, котрий не стояв би скромно десь наприкінці соціальної черги і не соромився свого статусу.

Основним для реалізації такої мети повинно бути політичне бажання влади сприяти цьому процесу. Парламент, уряд, місцева влада абсолютно відповідальні за прогресивну динаміку у сільському господарстві. Зокрема, за відсоток безробіття, неефективне, неграмотне використання земель, на які, приміром, можуть заїхати модернові машини, котрим байдуже до інтересів місцевих  громад.

На владників, урядовців має тиснути громадянське суспільство, яке у нас, наприклад, дуже інтенсивно працює саме в такому напрямку. Розуміємо, що кілька поколінь в Україні потрапило під зовсім іншу концепцію організації господарювання на селі — колективну. Я не буду коментувати, добра вона була вона чи погана, просто інша, а тому потребує переосмислення.

У Східній Німеччині також півтора покоління сільських мешканців не могли реалізувати себе як господарі на землі. Колишні колективні господарства стали самостійними підприємствами, і молодь вчиться ними керувати. Їхні батьки, діди повернулися із Західної Німеччини і тепер господарюють на фермах по 800-1000 га. У нас дуже гарні землі, які показують великі успіхи.

Колишнє правління не залишило каменя на камені практично у жодній галузі економіки Східної Німеччини, але нам пощастило мирно об’єднатися у єдину державу. Зараз маємо величезну кількість спільнот, кооперативів, професійних спілок. Німеччина дуже структурована. Чули, що і в Україні є тенденція до створення кооперативів. Упевнений, ми зможемо бути корисними для вас у цьому напрямку — будь ласка, запитуйте нас про наш досвід! Ми відкриті. У Східній Німеччині дуже багато людей, котрі із величезною симпатією ставляться до України і зацікавлені у її силі та стабільності.

Для цього ось уже протягом 10 років налагоджуємо контакти, зокрема, і в рамках громадського об’єднання «Українсько-німецький форум». Створено спеціальну інституцію на академічній базі, що також є зручним майданчиком для спілкування українського та німецького бізнесу, допомагає потенційним інвесторам зорієнтуватися в українському бізнес-середовищі. Радо відвідуємо українські господарства, які хочуть дізнатися про наш успішний досвід перереструктуризації аграрної сфери.

У нас цей процес теж ще не закінчився. Думаю, потрібна ще одна генерація, яка вже ментально буде жити і господарювати принципово по-іншому. Бачу це на прикладі навіть власної сім’ї. Коли почалися радикальні зміни у Німеччині, моя донька вчилася у гімназії і за обміном потрапила на 2 роки навчання до США. Вже після першого року вона повернулася з новим мисленням — абсолютно відкритою для нових думок. От саме ця генерація має закінчити те, що ми започаткували.


Для довідки: візит німецької делегації, яка налагоджуватиме активні зв’язки європейських інвесторів з українськими аграріями, ініціювала організація «Український кооперативний альянс» (УКА). В центрі уваги такого партнерства — сприяння розвитку саме малого та середнього бізнесу на селі. І кооперація розглядається як альтернатива, підсилення новітніх процесів децентралізації, що їх на практиці починають освоювати в Україні.

Кооперативні підприємства, про організацію яких піклується УКА, не мають на меті простий продаж виробленої продукції. Їхнє завдання — організувати переробку, завдяки якій формуватимуться нові робочі місця і, звісно, створюватиметься якісна продукція.

Така система абсолютно прижилася у Європі, перевірена успішним досвідом, зокрема, Німеччини та Італії. Приміром, цілі мережі італійських супермаркетів орієнтовані виключно на реалізацію продукції саме місцевих кооперативів.

Український кооперативний альянс допомагає аграріям освоїти ази європейської кооперації як інструменту для розвитку та економічного зростання. І використовує її у якості мосту для зміцнення стосунків на міжнародному рівні. Особливу зацікавленість у розвитку кооперативних проектів виявляє Німеччина, інвестори якої бачать велику перспективу для партнерства в українському аграрному секторі.


Ірина Садова, AgroPortal.ua