Таку думку висловив президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.
Він зазначив, що йдеться про довгострокові фінансові ресурси з їх поверненням через 5-10 років, а сьогодні в жодному українському банку фермер не може отримати такі кошти. Держпідтримки у понад 4 млрд грн вистачить лише на 8% суб'єктів господарювання. Тобто понад 80% суб'єктів не зможуть отримати кошти для участі в купівлі сільськогосподарських угідь.
Тому, як вважає Леонід Козаченко, слід скористатися вкрай ліквідним активом, який може бути використаний для отримання дешевих коштів, — це сільськогосподарська земля, яка знаходиться у власності держави.
«Цих угідь сьогодні понад 10 млн га, і їх достатньо, щоб створити фінансовий ресурс вартістю близько $10 млрд. Йдеться про створення земельного іпотечного банку, який буде мати можливість отримати кошти від різних міжнародних фінансових установ під заставу державних сільськогосподарських земель», — пояснив він.
Козаченко зазначив, що частина цих земель може бути розпайована та передана у власність місцевим мешканцям, які колись працювали в державних радгоспах, аналоги яких — колгоспи — були раніше вже давно розпайовані. Для цього потрібно 1,5-2,0 млн га.
«У власності держави наразі можна знайти не менше ніж 5 млн га таких земель, які ідентифіковані, мають кадастрові дані та можуть бути використані для реалізації цього проєкту. Для повного забезпечення потреб українських суб'єктів господарювання АПК, які не мають серед засновників жодного іноземця, потрібно $3–4 млрд. Також цілком можливо за рахунок даного забезпечення, окрім земельного іпотечного банку, створити кілька спеціальних інвестиційних фондів, необхідних для розвитку сільських територій», — додають в УАК.
Уточнюється, що ця державна земля має бути передана в управління місцевим громадам.
«Принаймі громади зможуть контролювати ці землі, а фермери будуть платити за них орендну плату в місцевий бюджет. Але поки ця земля буде знаходитись у заставі, вона не повинна залучатися до процесів приватизації. Ці кошти можуть бути використані місцевими громадами для сприяння розвитку сільської місцевості, вирішення низки проблем, пов'язаних із охороною навколишнього середовища, створення інструментів утилізації сміття та його переробки тощо. Більш того, можна розвивати інфраструктуру цієї місцевості, створювати об'єкти для розвитку туризму (готелі, кафе, ресторани), будувати нові автошляхи та багато іншого», — пояснює президент УАК.
При цьому Козаченко підкреслює, що неправильним буде надання права громадам на продаж цієї землі, адже у короткий проміжок часу на продажі громада зможе отримати певні кошти, але через 10-15 років вартість цієї землі зросте мінімум втричі, але цей ресурс буде втрачений.
AgroPortal.ua за матеріалами УАК