Форвардні контракти на урожай-2021: так чи ні?

18 грудня 2020, 08:30 2753

Реалізація зерна за цінами ф’ючерсних/форвардних контрактів або хеджування на ф’ючерсному ринку дає можливість заробити більше, якщо правильно вибирати період реалізації продукції.

Так думку висловив радник зі стратегічного розвитку президента УКАБ Володимир Лапа під час конференції DoAgro20, організованої асоціацією «Український клуб аграрного бізнесу».

«Аналіз попередніх шести маркетингових років показує, що аграріям найвигідніше продавати наступний врожай пшениці в період з жовтня по лютий», — зазначає він.

При цьому експерт наголошує, що аналіз максимальних котирувань 6-ти попередніх маркетингових сезонів дозволяє визначити цільовий діапазон від $171/т до $220/т, що дає можливість говорити про те, що доцільно розглянути часткову реалізацію наступного врожаю по форварду.

«Котирування наступного врожаю протягом жовтня-листопада від $215/т до $221/т, і при цьому максимальні ціни були в листопаді. Не виключено, що листопад поточного року вже був найсприятливішим періодом для реалізації пшениці урожаю наступного року», — зазначає Володимир Лапа.

Він додає, що аналогічна ситуація відбувається з кукурудзою: в певні роки максимальні ціни наступного врожаю досягаються в зимовий період — січень-лютий, але є локальні цінові сплески влітку. 

«Цінові орієнтири максимальних середньомісячних цін для реалізації кукурудзи протягом проаналізованого періоду становлять $156-177/т.  І навіть якщо взяти 2020 рік, який є проблемним з точки зору виконання форвардних контрактів на кукурудзу, то реалізація в січні по форварду із орієнтиром на біржову ціну $157/т дозволяла мінімізувати втрати в порівнянні із літніми місяцями», — зазначає Володимир Лапа.

Також, за його словами, балансові передумови для зміцнення ціни на кукурудзу набагато кращі, ніж на ринку пшениці. Серед основних факторів підтримки цін на кукурудзу Володимир Лапа назвав збільшення закупівель кукурудзи Китаєм, суттєве зменшення прогнозу щодо урожаю кукурудзи в Україні та динаміку валютного курсу.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua