Форс-мажор: коли застосовується та як підтвердити

30 березня 2020, 10:09 2364

Введений Кабміном карантин офіційно є форс-мажорною обставиною. Але з часу введення в дію відповідного закону ця тема встигла обрости фейками і домислами.

Про це розповіла адвокат, радник Aequo Олена Перцова.

Вона пояснила, що форс-мажор у більшості випадків дає можливість не виплачувати штрафні санкції. Фактично мова йде про право не виплачувати встановлений договором штраф, пеню і не відшкодовувати збитки, пов'язані з порушенням зобов'язання.

«Практичний приклад: постачальник зобов'язався поставити товар покупцеві до 1 квітня 2020 року. Виробництво, підготовка товару до відправлення і його транспортування фактично неможливі у зв'язку із введенням карантину. Якщо постачальник документально доведе покупцеві неможливість здійснити поставку в обумовлений договором термін (про це — далі), штрафні санкції застосовуватися не будуть», — уточнила адвокат.

При цьому Олена Перцова підкреслила, що COVID-19 сам по собі не є форс-мажором. Ним є карантин, введений постановою Кабміну №211 від 11 березня 2020 року.

«Не є форс-мажорними обставинами: відсутність грошових коштів (з будь-якої причини), зростання курсу валют, криза, дефолт, відсутність товарів на ринку, а також порушення зобов'язань контрагентами.

Від виконання основного зобов'язання форс-мажор також не звільняє. Це означає, що погашати борги, обслуговувати кредити і платити за рахунками все ж доведеться», — уточнила вона.

Крім того, експерт додала, що карантин не звільняє від обов'язку погашати орендні платежі, навіть якщо майном ви не користуєтеся (наприклад, відправили співробітників працювати дистанційно).

«Сам по собі факт введення карантину автоматично не дозволяє посилатися на форс-мажор. Для цього потрібно повідомити контрагента, звернутися до Торгово-промислової палати й отримати відповідний сертифікат. Звернутися до ТПП за відповідним сертифікатом можуть і юридичні, і фізичні особи-підприємці. Процедурні питання звернення викладені в Регламенті засвідчення форс-мажорних обставин від 18 грудня 2014 р. Перелік необхідних документів зазначено в першому додатку до регламенту», — розповіла адвокат.

Також Олена Перцова звернула увагу на «слизький момент»: для отримання сертифікату важливо довести причинно-наслідковий зв'язок між карантином і неможливістю виконання зобов'язань за договором.

«Іншими словами, важливо документально підтвердити, що карантин вплинув на фактичну неможливість поставити товар/виготовити продукцію/виконати роботи тощо.

Практичний приклад: виробник товару не може здійснити своєчасну поставку в зв'язку з тим, що всі співробітники переведені на віддалену роботу. Наказ про переведення співробітників на віддалений режим роботи може підтвердити причинно-наслідковий зв'язок між карантином і неможливістю поставити товар», — пояснила вона.

Крім того, адвокат вважає, що якщо підстав для застосування форс-мажору немає, потрібно домовлятися. Домовлятися вже зараз. Про зниження вартості, відстрочення платежу або перенесення терміну виконання робіт/поставок.

«Якщо домовитися не вийде, варто задуматися про розірвання договору або внесення до нього відповідних змін. Якщо не вийде полюбовно — через суд», — пояснила вона.


AgroPortal.ua за матеріалами НВ