Таку думку висловила операційний директор ДП «Prozorro.Продажі» Дарина Марчак.
«Державні та комунальні організатори зможуть дорожче здавати свою землю в оренду, а приватні землевласники (якщо вирішать скористатися цією системою) — реалізувати власні активи завдяки високій конкуренції», — пояснила вона.
Експерт підкреслила, що онлайн-система дозволяє купувати або брати в оренду земельні ділянки, наприклад, в Закарпатській області, перебуваючи в Чернігові. Це істотно розширює географію потенційних інвесторів. Їм не потрібно особисто бути на торгах, особисто подавати документи і чекати, поки аукціоніст стукне молотком. Переведення аукціонів у цифру дає можливість брати одночасно участь у декількох аукціонах, подавати документи та підписувати договори онлайн.
«Ті, хто буде продавати або здавати в оренду земельні ділянки через електронні аукціони, зможуть робити це безкоштовно. Учасникам потрібно заплатити реєстраційний внесок (10% від мінімальної зарплати або 600 грн) і гарантійний внесок, який становить 30% від стартової ціни лота і повертається учаснику, якщо він не є претендентом на перемогу в аукціоні. Це зроблено для того, щоб запобігти можливим зривам аукціонів. Якщо потенційний переможець передумає після аукціону, виявиться, що у нього проблеми з документами або коштами, він втратить гарантійний внесок», — додала Дарина Марчак.
Вона уточнила, що брати участь в електронних аукціонах нескладно.
«Головне — зробити перший крок: вибрати і підписати договір з електронним майданчиком. А вже вони пояснять потенційному учаснику всі тонкощі участі в електронних торгах. Чому це потрібно майданчикам? Вони зацікавлені привести переможця аукціону, оскільки отримують свій відсоток від вартості проданого активу. Таких майданчиків у системі десятки, тому учасник може вибирати з досить широкого кола», — розповіла експерт.
На думку Марчак, важливою частиною роботи нового ринку є інформація. Хто за скільки купив землю, скільки учасників приходить на торги, з якого разу продається той чи інший актив — такі відкриті дані дозволяють організаторам і учасникам аналізувати ринок і вибудовувати стратегії торгів.
«У нас у системі доступний модуль аналітики, з якого кожен бажаючий може взяти дуже докладну інформацію. А всі, хто хоче будувати аналітичні інструменти на цьому ринку, можуть вільно використовувати наш API.
Ринок землі — це не про продаж українських чорноземів за безцінь, чим нас лякали десятки років. Ринок — це в першу чергу прозорі правила гри для всіх учасників, руйнування тіньових схем і ефективне використання ресурсу, який мають держава, місцева влада і приватні власники. Електронні аукціони — тепер елемент такого ринку», — підсумувала вона.
AgroPortal.ua за матеріалами НВ