Як розповіла у коментарі для AgroPortal.ua HR-експерт rоbota.ua Тетяна Пашкіна, українці вже їдуть за кордон у першу чергу не за грошима.
«Наприклад, польські роботодавці пропонують нам навчання не лише у вишах, а й у ліцеях, училищах. І воно якісніше за українське. Тому зараз разом із дитиною, яка їде за кордон здобувати освіту, виїжджають і батьки», — розповідає вона.
Експерт зазначає, що там українцям пропонують нові техніки і підходи.
«Наразі наші великі сільгоспвиробники почали тісно співпрацювати з громадами, аби залучати кадри до аграрної сфери з дитинства. Зокрема, це відбувається через стипендії, допомогу у навчанні в коледжах», — говорить експерт.
Пашкіна також додала, що з'явилися пропозиції тримісячного оплачуваного стажування агрономів-консультантів, менеджерів з продажу. Таке навчання можна пройти у Полтаві, Тернополі, Одесі, Хмельницькому, Вінниці, Херсоні. У перспективі — працевлаштування для них.
«Заробітна плата на сьогоднішній день у нас досить прийнятна. До прикладу, в одній із лізингових одеських компаній менеджеру з продажу автомобілів пропонують 55 тис. грн, закупівельнику олійних культур — 40 тис. грн, ветеринару та зоотехніку у Тернополі — 20 тис. грн», — ділиться експерт.
Також, окрім соцпакету, сьогодні агрономам уже надають бонуси за результатами виконаних робіт, компенсацію мобільного зв'язку, смачні обіди, безкоштовну форму.
Вона зазначає, що найбільший попит в Україні нині є на продавців добрив, насіння, ЗЗР, сільгосптехніки, агрономів та ветеринарів. Час від часу попит збільшується або зменшується, це залежить від сезону. Особливо кадри потрібні навесні та восени, тоді роботодавці зазвичай і підвищують зарплатню, щоб посіятися або зібрати урожай.
«Активно наших робітників на сезонні роботи переманюють закордонні компанії. Скоро буде набір працівників на збирання спаржі, який відбуватиметься з 1 квітня до 15 червня. Наразі вже до сезонних робіт підключилася вакансія «сезонний робітник з обрізки кущів лохини в фермерських господарствах», — розповіла HR-експерт rоbota.ua.
Також вона додала, що якщо реформа вищої освіти, яка стартувала з цього року, буде сучасною та матиме адекватну профперспективу для випускників, то, ймовірно, виїжджати за кордон стануть менше.
Ірина Кравченко, AgroPortal.ua