Економіка України може зовсім згаснути або рвонути з новою силою

12 листопада 2021, 09:50 1358

Економіки всіх країн, зокрема й України, відновлюються після минулорічної кризи, спричиненої пандемією. Однак, як розвиватиметься ситуація, припустити дуже складно.

На цьому наголосив голова ради Національного банку України (НБУ), академік НАН Богдан Данилишин.

Він зазначив, що за останнім прогнозом МВФ зростання світової економіки в 2021 р. становитиме близько 6% (у т.ч. розвинуті економіки — 5,2% й ті, що розвиваються — 6,4%,).

«Подібний стан — це, швидше, відновлення світової економіки після кризи 2020 р., спричиненої пандемією COVID-19. Однак слід зазначити, що таке відновлення залишається крихким, оскільки ми досі бачимо нові хвилі пандемії в різних країнах світу, масштабні програми з викупу активів, запроваджені ЦБ провідних країн світу, поступово скорочуватимуться, а світова економіка зіткнулася з дефіцитом сировини та комплектуючих (стрімке зростання цін на енергоносії, проблема нестачі напівпровідників тощо)», — пояснює він.

Щодо можливих нових потрясінь для української економіки, то Данилишин відніс до таких потенційне погіршення умов торгівлі (зменшення цін на основні товари українського експорту та/або підвищення цін на імпортні товари, зокрема енергоносії), відтік капіталу з країн, що розвиваються, внаслідок згортання програм кількісного пом'якшення, подальше розгортання інфляції у світі та уповільнення країн-основних торгових партнерів (зменшення зовнішнього попиту). Також не слід забувати про внутрішні ризики, серед яких ключовою є можливість посилення карантинних заходів в Україні.

«Наразі економіка України — як вулкан, що згасає, який або може зовсім згаснути, або рвонути з новою силою, залежно від процесів, що стимулюють її. Вже минуло два роки з того моменту, як світ вперше зіштовхнувся з COVID-19. Нинішня хвиля захворювань, що спостерігається в Україні, є вже третьою. Тобто наслідки пандемії для економіки добре відомі та є як короткостроковими (скорочення економічної активності, прискорення інфляції), так і довгостроковими (втрати у потенційному зростанні, зокрема через значну кількість смертей, погіршення якості освіти та тривалі ефекти від перенесеного захворювання)», — додає він.

Щодо кількісної оцінки, то тут експерт нагадав прогнози зростання української економіки до пандемії (кінець 2019 р.), що становили на 2020 р. близько 3,5%, і фактичне скорочення на 4% за підсумками 2020 р. Аналогічна ситуація спостерігається й у 2021 р.: якщо на початку року зростання прогнозувалося на рівні 4,2%, то зараз це вже 3,1%.

«Звичайно, таке скорочення не є наслідком виключно карантинних обмежень, проте погіршення епідеміологічної ситуації в Україні відіграє у цьому ключову роль», — вважає Данилишин.


AgroPortal.ua за матеріалами FEG