Дефіцит фосфорних добрив подолає кооперація з Північною Африкою та наука

23 жовтня 2019, 08:10 1670

Після введення ембарго на постачання фосфорних добрив з Російської Федерації Україні поки що не вдалося перекрити потребу за рахунок альтернативних джерел.

Про це розповів експерт ринку, керівник ІА «Інфоіндустрія» Дмитро Гордійчук.

«Продукти з інших країн невідомі для споживача, не випробувані, а ціна на добрива швидко зросла на 150 $/т», — коментує фахівець.

За його оцінками, щорічна потреба вітчизняного агросектору становить 700 тис. т фосфорних добрив різних форм у фізичній вазі на рік (а потенційно і всі 3,23 млн т). При цьому власне виробництво складає лише 16,7%, або 117 тис. т.

Збільшити його можливо за кооперації із країнами Північної Африки, розподіленого виробництва на сході України (два-три невеликих заводи) та на півдні — чотири невеликих заводи з виготовлення фосфорних добрив. Також покращить ситуацію виготовлення рідких комплексних добрив та різних рідких розчинів.

Поки що вітчизняні аграрії майже повністю залежать від імпорту. І насправді, зазначає Гордійчук, альтернативних джерел дуже мало, незважаючи на надлишок товару в світі.

На його погляд, Україні сьогодні треба йти шляхом Індії та інших країн, де величезний попит на фосфорні закривається диверсифікованими джерелами.

«Тут без державної політики неможливо. В першу чергу потрібно, щоб на ринку правили не монополії, а держава», — наполягає фахівець.

Насамперед наука повинна розробляти бактерії та препарати, які змусять працювати той фосфор, що міститься в ґрунтах, а не вносити щоразу наступний. Згодом сільське господарство стане майже збалансованим за живленням — постійна проблема буде тільки у внесенні азотних добрив. Фосфорні та калійні будуть вноситись для підживлення, вирішення проблем, які виникають під час вегетації, та інших.

У цьому плані Гордійчук ставить також за приклад Ізраїль — країну, яка виробляє щороку все більше продукції, купуючи мінімум добрив. Має власне виробництво високотехнологічних добрив та працює над біопрепаратами.

«Ми відстали від Ізраїлю на 25 років. Але це навіть добре, що є такі приклади, вихід і шлях розвитку існує», — каже Гордійчук.

На даний час у світі серйозна криза всіх звичайних добрив. Вона викликана зміною пріоритетів, глобальною зміною агросектору в ключових країнах та гонитвою аграріїв за скороченням витрат та зменшенням хімічного навантаження на ґрунти.

При цьому ринок намагаються розхитати самі виробники добрив. Вони опинилися на краю чергового зниження цін, тож вдаються навіть до залякування — чого варті одні лише заяви, що фосфорних добрив вистачить лише до 2040 року.

Схожа ситуація, згадує Гордійчук, була на ринку калію хлористого, після чого світові виробники, а їх всього чотири, шляхом змови вирішили скоротити виробництво та підняти ціни на товар. В результаті ціни зросли, вони намагаються стимулювати попит, оголошуючи про скорочення виробництва. Але це не допомагає.


Наталія Рекуненко, AgroPortal.ua