Таку думку висловив шведський економіст, старший науковий співробітник Atlantic Council Андерс Аслунд.
«Україна ніколи не була настільки об'єднаною. Старий поділ між україномовним заходом і російськомовним сходом в цілому подолано. Володимир Зеленський переміг в 19 з 24 областей. Тільки найзахідніші Львівська і Тернопільська області віддали перевагу Петру Порошенку, а Івано-Франківська — Юлії Тимошенко, в той час як єдиний проросійський кандидат Юрій Бойко переміг у східних Луганській і Донецькій областях», — зазначив експерт.
На його думку, голос проти корупції був також і голосом проти істеблішменту. Молоді й бідні об'єдналися проти старої еліти. Тому Київ став одним із кращих регіонів для Порошенка, де він узяв 25%, і навіть там виграв Зеленський, оскільки його підтримали похмурі околиці.
«Війна з Росією насправді зробила українців більш впевненими у своїй нації і своїй ідентичності, тому вони готові зробити два екстракроки назустріч верховенству права і більш динамічній економіці», — вважає Андерс Аслунд.
Як підкреслює економіст, фундаментальна проблема української економіки в тому, що справжнього права на власність не існує.
«Тому країна страждає від стабільного відтоку капіталу в 4-5% ВВП щорічно, оскільки багаті українці розуміють, що їхні гроші в Україні в небезпеці. Деякі правоохоронні органи або банки можуть конфіскувати їхні кошти в Україні. Судова система залишається повсюдно корумпованою, ніякого оскарження в суді всередині країни не існує, хіба що через двосторонні інвестиційні угоди з іншими країнами. Поінформовані іноземці бачать це і утримують свої прямі інвестиції на рівні лише 1% ВВП щорічно, в той час як цей показник повинен досягати 4-5%», — відзначає він.
В результаті частка інвестицій в Україну невелика і складає приблизно 20% ВВП, що зберігає темпи зростання на рівні 3% в рік, незважаючи на те, що зараз країна має відкритий доступ до великого європейського ринку, уточнив Аслунд. Як найбіднішій країні Європи, Україні слід рости на 7-8% на рік, як вона робила це протягом свого золотого періоду 2000-2007 років, і в такому випадку частка інвестицій повинна піднятися до 28-30% ВВП, що так і було б, якби Україна змогла встановити права власності.
«Три найбільш важливі реформи, необхідні для встановлення прав власності, перезавантажать невдалі реформи прокуратури і судів і винесуть всі економічні функції за межі компетентності СБУ, які є основними вимогами Олександра Данилюка, одного з провідних радників Зеленського», — вважає він.
Андерс Аслунд нагадав, що українські банки мають більше 50% прострочених кредитів, оскільки в Україні привілейовані не платять, так само як це було з вищою аристократією в Європі в XVIII столітті. Якщо судову систему полагодити, всі ці люди будуть змушені платити або збанкрутувати. Джунглі дозволів і бюрократії повинні бути розчищені, що також стане найкращим засобом проти олігархії. Більшість із цього вже зроблено.
«І що відбудеться в цей виборчий рік? Мабуть, не дуже багато. 14-місячна угода про кредити стенд-бай з МВФ має утримати макроекономіку на плаву, оскільки державні та зовнішні фінанси обмежені, що не дозволяє проведення небезпечних експериментів. Якщо Зеленський стане Президентом, він мало що зможе зробити з економікою поки, ймовірно, не створить парламентську фракцію за результатами парламентських виборів 27 жовтня. Тільки в грудні новий коаліційний уряд зможе почати реформи. З огляду на нинішні народні настрої, йому краще бути радикальним і реформістським», — вважає економіст.
AgroPortal.ua за матеріалами Atlantic Council