Що перешкоджає розвитку територіальних громад в Україні

18 травня 2018, 08:30 1973

Україна, на жаль, не пішла шляхом Європи, де значна кількість фінансових та організаційних ресурсів сконцентрована в регіонах. Саме тому перед нашою державою постало питання децентралізації.

Таку думку висловив народний депутат, президент Української аграрної конфедерації, Леонід Козаченко. 

Він вважає, що нині Україні потрібно активно передавати повноваження на місця і готувати фахівців, які їх ефективно реалізують, використовуючи всі наявні законодавчі можливості.

«Земля — це той ресурс, який дасть можливість громадам всебічно розвиватись, максимально залучаючи необхідний  інвестиційний потенціал. Але передавати землю у власність територіальним спільнотам потрібно професійно і прозоро», — наголосив Леонід Козаченко.

Він розповів, що в парламенті зареєстровано  11 законопроектів, які регулюють питання власності на землю. Один із них був підготовлений урядом і передбачав передачу землі в управління місцевим громадам, але деякі його положення суперечили Цивільному кодексу. Тому було підготовлено новий законопроект, де вже було прописано право передавати у комунальну власність громадам землю. Але у документі не було враховано 10 важливих питань, зокрема, право користування землею, право громади вносити зміни до Земельного кадастру тощо.

«Гостру полеміку викликав і законопроект,  поданий до парламенту Президентом України. Депутати висловили занепокоєння положенням, яким дозволялось передавати частину земель не громадам, а головам відповідних місцевих адміністрацій. Адже у такому разі керівник міг  передати на 49 років землю в оренду, і скасувати це право для громади було б юридично неможливим. Через такі правові колізії і цей законопроект не знайшов підтримки у парламентаріїв», — пояснив Козаченко.

На його думку, нині у Верховній Раді є широке поле для дискусії з цього питання. Але постійні доопрацювання законопроектів та прозорість цього процесу  лише дають можливість прийняти оптимальне  рішення на користь територіальних громад.

Стримує рух уперед у цьому питанні і наявність у тіньовому обігу половини із 32,5 млн га земель с/г призначення, вважає депутат. Саме через відсутність офіційного власника тіньових земель досі не сформовано  повністю реєстр Дежгеокадастру. Уповноважені органи часто порушують порядок внесення даних у реєстр про зміну майнових прав на землю, що дає можливість проявів рейдерства. Всі ці законодавчі прогалини й перешкоджають розвитку територіальних громад зокрема і України в цілому.

«Ми маємо замислитись: чому  ми так живемо? Адже штат Техас, не маючи в своєму арсеналі таких  потужних природних і людських ресурсів,  як у нас,  виробляє  $1,7 трлн ВВП. А Україна —  лише $104 млрд.  Міжнародні експерти ставлять Україну  за потенціалом  в Європі на 3 місце. Тобто, потенційно ми можемо бути  на рівні Франції,  Великобританії та Німеччини», — нагадав Козаченко.

Однак, за його словами, в Європі розуміють необхідність розвитку територіальних громад.

«Наприклад, одна з відомих українських  аграрних компаній захотіла  побудувати в ЄС завод. І тепер керівники деяких польських і словацьких міст змагаються за його будівництво, пропонуючи  безкоштовно відвести воду, електроенергію та інші бонуси. Вони розуміють, що підприємство дасть не лише  80 робочих місць, а й платитиме значні податки, які підуть на розвиток цієї громади. Я прикладів такої боротьби за інвестора в Україні не знаю», — підсумував Леонід Козаченко.


AgroPortal.ua за матеріалами УАК