Що робити аграріям у разі форс-мажору

16 травня 2018, 12:26 2424

Аграріям після закінчення посівної слід подумати про захист бізнесу від негативних зовнішніх обставин. Потрібно чітко прописати в господарських договорах положення про форс-мажорні обставини.

Таку думку висловила к.ю.н., керівник практики Agro & Food міжнародної юридичної фірми Integrites Вікторія Мельниченко.

«Стихійні лиха (Acts of God) зазвичай включаються сторонами договору в положення про форс-мажори нарівні й з іншими обставинами — підставами неможливості виконання договору. Виняткові погодні умови (стихійне лихо) — це епідемія, сильний шторм, циклон, буря/ураган, торнадо, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха тощо», — сказала вона.

Експерт зазначила, що, як правило, перелік форс-мажорних обставин, які відзначаються сторонами в договорі, є досить докладним і включає в себе, крім стихійних погодних умов, також: збройний конфлікт, воєнні дії, акти тероризму, масові заворушення, введення комендантської години, страйк, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень і актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо.

«Подія вважається форс-мажорною, якщо вона впливає на належне виконання зобов'язань за договором, не існувала на момент його укладення; і це надзвичайна і невідворотна подія об'єктивно знаходиться поза контролем сторони (сторін) договору», — підкреслила Мельниченко.

Факт настання та дії форс-мажорних обставин повинен бути підтверджений уповноваженим органом, нагадала експерт. Закон «Про торгово-промислові палати в Україні» (ТПП) у вересні 2014 року був доповнений статтею 14-1 «Видача сертифікатів щодо форс-мажорних обставин», яка визначила компетенцію ТПП України та уповноважених нею регіональних торгово-промислових палат як єдиних органів по посвідченню форс-мажорних обставин в Україні та встановила перелік цих обставин.

Так, згідно з регламентом посвідчення ТПП і регіональними ТПП форс-мажорних обставин, підставою для підтвердження форс-мажорних обставин є:

— наявність (наступ) однієї або більше форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), перерахованих в ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» в редакції від 02.09.2014 року;

— визначення форс-мажорних обставин в договорі або нормативному акті;

— вплив вищезгаданих обставин на зобов'язання таким чином, що унеможливило його виконання в термін, передбачений згідно з договором, законодавчими та/або іншими нормативними актами.

«Дуже важливо знати, що форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за зверненням суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб за кожним окремим договором, окремим податковим та/або іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких настало відповідно до умов договору, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин», — підкреслила Мельниченко.

Вона зазначила, що, наприклад, при кібератаці вірусом Petya влітку 2017 року підприємство не могло звернутися в ТПП за отриманням одного сертифікату, який би служив одночасно «індульгенцією» для податкових органів і всіх контрагентів за господарськими договорами.

«Тягар доказування настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) покладено на заявника. Термін розгляду заяви ТПП про завірення форс-мажорних обставин підлягає розгляду в залежності від складності та обсягу документів протягом 7 робочих днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності», — сказала експерт.

Тарифи на послуги з посвідченням форс-мажорних обставин, на думку Мельниченко, досить «недешеві». Так, за посвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), якими виключено виконання зобов'язань за договорами, укладеними між резидентами України, заявник повинен сплатити 4 4 тис. грн, а, наприклад, за посвідчення форс-мажорних обставин, якими виключено виконання зобов'язань за зовнішньоекономічними контрактами, — 10,1 тис. грн.

«З огляду на вищевикладене, на етапі підготовки договору з контрагентом важливо визначити перелік форс-мажорних обставин, а також як буде впливати форс-мажор на зобов'язання сторін. Деякі договори поставки передбачають право автоматичної пролонгації періоду поставки на фіксовану кількість днів або до моменту закінчення форс-мажору. Якщо непередбачені обставини тривають більше певного терміну, в договорі передбачається право будь-якої сторони в односторонньому порядку ініціювати припинення дії договору», — пояснила експерт.

При настанні будь-якої обставини непереборної сили, що є перешкодою для виконання договору, зацікавлена сторона повинна слідувати чіткому алгоритму: перевірити наявність у договорі відповідного положення про форс-мажор і його докладні умови; своєчасно і в передбаченій договором формі повідомити контрагента про настання такої події, документально зафіксувати факт наявності такої події (звернутися в Національну поліцію, ДСЧС і т.п.); звернутися в ТПП за отриманням сертифікату; контролювати терміни, передбачені положеннями договору про форс-мажор.


AgroPortal.ua за матеріалами «Новое время»