Великі компанії та випускники ПТУ здатні допомогти одне одному

07 грудня 2018, 08:35 2570

В Україні останнім часом актуалізувалося питання професійно-технічної освіти. На ринку праці не вистачає кваліфікованих робітників, при цьому ПТУ не можуть набрати достатньої кількості студентів, щоб наповнити цей ринок.

Про це розповіла директор департаменту управління персоналом та комунікацій агроіндустріального холдингу МХП Ксенія Прожогіна.

Вона зазначила, що тільки 20% випускників українських шкіл йдуть до ПТУ. Якщо ж говорити про Європу, то в цілому цей показник становить 40%, а в таких країнах як Австрія, Чехія, Фінляндія, Хорватія близько 70% молоді отримує першу освіту саме в професійно-технічних училищах.

«У нашій країні поширений міф, що випускник ПТУ не зможе реалізувати себе в житті, бути затребуваним і знайти роботу. Ця проблема існує ще з перших років незалежності України, коли в ПТУ йшли діти, які розуміли, що через корумпованість вузів вони не мають шансів стати студентами університетів, інститутів і академій», — пояснює Прожогіна.

Також, на її думку, сьогодні молоді люди не хочуть йти в училища та коледжі через відсутність системної роботи щодо формування позитивного іміджу цих навчальних закладів. І в даному випадку це завдання держави.

«Досвід успішних країн доводить, що працевлаштування, як і позитивний імідж окремих спеціальностей, неможливі без взаємодії бізнесу і влади. Розвинена, демократична держава — це синтез політики, громадянського суспільства і підприємницької ініціативи. У складні часи, а Україна сьогодні переживає один із найбільш складних моментів своєї історії, бізнес, особливо великий бізнес, повинен не критикувати, а допомагати, не усуватися, а залучатися до вирішення проблем, які стоять перед державою», — додала Прожогіна.

Вона підкреслила, що великі компанії сьогодні потребують випускників професійно-технічних училищ. Тому бізнес не має права відсиджуватися осторонь і чекати, коли потрібні йому фахівці самі прийдуть на підприємства. Саме бізнес може скоротити шлях від молодого робітничого фахівця до вакансії, яку необхідно заповнити. Щоб досягти цього, необхідно реалізувати декілька важливих завдань.

«Перше — «познайомити» професійну освіту з регіональними ринками праці. Ні для кого не секрет, що сьогодні гостро стоїть питання пошуку роботи в провінції. Крім того, це сприятиме утриманню молоді в селах і малих містах. Але реалізація цієї ідеї можлива при наявності державно-приватного партнерства. Держава повинна усвідомлено включитися в рішення даної проблеми. Яким чином? Наприклад, гарантії податкових пільг для тих роботодавців, які забезпечують роботою щороку від 10 до 100 і більше випускників професійно-технічних училищ у регіонах», — вважає експерт.

Другим напрямком вона називає взаємодію великих компаній з органами місцевого самоврядування, особливо з об'єднаними територіальними громадами.

«Справа в тому, що реформа децентралізації передбачає фінансування професійно-технічної освіти з місцевих бюджетів. Зрозуміло, що таке фінансування сьогодні залишає бажати кращого. І тут вихід — це дуальна освіта, коли частина навчального процесу здійснюється на виробництвах великих компаній. Але в такому випадку органи місцевого самоврядування повинні гарантувати роботодавцям, що студенти професійно-технічних училищ відпрацюють на компанію мінімум 1-3 роки», — зазначила Прожогіна.

В даному випадку, на її думку, потрібно оформляти контракти з компаніями, за якими передбачається таке зобов'язання. Якщо будуть такі контракти, то великі компанії будуть зацікавлені не тільки в дуальній освіті, а й у фінансуванні розвитку училищ і коледжів.

«І третім чинником відновлення престижу професійно-технічної освіти є постійна і активна взаємодія з іноземними партнерами. Як цього досягти? Так само через співпрацю з великим бізнесом. Практично кожен холдинг має іноземних партнерів. На підприємствах таких партнерів працюють випускники та студенти училищ. Український бізнес може домовитися з іноземцями про те, щоб познайомити наші училища з іноземними, щоб переймати досвід закордону», — вважає експерт.

Прожогіна підкреслює, що проблема професійно-технічної освіти в Україні не вирішиться сама по собі.

«Її замовчування створить додаткові труднощі, які невигідні ні державі, ні молоді, ні бізнесу. Тому всі зацікавлені особи повинні почати діалог, який стане фундаментом ефективної і дієвої дорожньої карти щодо виходу даної сфери освіти з глибокої кризи», — впевнена вона. 


AgroPortal.ua за матеріалами НВ