Біржа — хороший спосіб залучення коштів для аграріїв

07 листопада 2018, 09:55 1567

Українські виробники ще з побоюванням ставляться до біржі, незважаючи на її головну перевагу — швидкий ринковий доступ до товару або продавця.

Таку думку висловив CEO товарної біржі Kyiv Mercantile Exchange Віталій Леончук.

«В Україні відчуваються локальні нюанси ділової культури, які стосуються довірчих відносин. Вітчизняний підприємець — це активна людина, яка працює в непростих умовах. Він готовий до будь-якої небезпеки й по суті кожну угоду і ділову пропозицію ставить під сумнів. Це вносить певні правила у ведення бізнесу у нас в країні», — зазначив він.

За словами Леончука, в країнах з багаторічною діловою культурою мислення дещо інше: там учасники ринку впевнені в тому, що товар або послуга, які пропонують, максимально відповідають заявленій якості, а ризик невдач мінімальний. А якщо така подія настає, потерпілу сторону активно захищає держава.

«Те, що ми зараз розвиваємо, — це усунення помилкових оман серед покупців. У тому числі: «Біржа — це посередник, ми з посередниками не працюємо», «У вас нічого немає, ми з вами працювати не будемо», «Ми послуги посередників не оплачуємо» тощо. Також є проблеми з діловою грамотністю — низькою поінформованістю про нововведення для бізнесу в Україні. Тут найпоширеніше незнання — можливості ЕЦП, смарт-контрактів, недовіра до операцій в Інтернеті», — пояснює він.

Леончук зазначив, що присутність на біржі має ряд переваг як для виробника і продавця, так і економіки в цілому.

«Переваг для економіки багато: спрощення ведення бізнесу, залучення додаткових фінансових коштів в економіку. При формуванні в нашій державі певних правил у формі законодавства стане можливою пряма участь західних компаній, фінансових інститутів у торгових операціях. Переваги тут очевидні», — зазначає він.

Для держави — це в першу чергу збільшення оборотних коштів у бізнесі, в тому числі вільних світових, додає Леончук.

«Якщо взяти агросектор, то наші аграрії зможуть залучати гроші, наприклад, через форвардний контракт. Це буде більш вільний, швидкий і безпечний доступ до грошей для господарської діяльності… Сьогодні в Україні всім цікавий товарний ф'ючерсний контракт. Цей інструмент вже саме ринковий, попит на який і результат торгів за яким визначає ринкову ціну», — уточнює він.

Леончук підкреслює, що біржа формує ринкову ціну товару. Уже є позитивний фідбек, коли фермери звертають увагу на різницю в ціні між тією, за якою вони купують, і тією, яка на біржі. Плюс до цього на біржі можна пропонувати різні умови контракту, наприклад, покупка з відстрочкою платежу. Однак у першу чергу важливий доступ до дешевих фінансів.

«Якщо говорити про Чиказьку товарну біржу, на яку орієнтуються багато аграріїв, то там не більше 10% ф'ючерсів, якими торгуються, наприклад, по пшениці, згодом переростають в поставки. Тобто це активний ринок, в який заходять приватні компанії, приватні інвестори. Що це дає агровиробникам або виробникам мінеральних добрив? Доступ до дешевих фінансів. Вони отримують гроші та згодом при продажу товару закривають ф'ючерс. У багатьох країнах держава значною мірою бере участь у розвитку біржової товарної торгівлі», — підкреслює Леончук.


AgroPortal.ua за матеріалами «Інфоіндустрія»