Альтернативи ринку земель сільськогосподарського призначення немає. Але разом із цим треба готувати пакет законодавчих актів про обіг земель сільськогосподарського призначення та цілу низку змін до Земельного Кодексу.
У відповідних документах мають бути законодавчо захищені інтереси власників земельних паїв, яким уже по 70-80 років і чітко прописано: хто насамперед має право купити землю.
Покупцями землі мають бути місцеві фермери, сільськогосподарські підприємства, новостворені громади — для подальшого надання в оренду та вирощування сільгоспкультур, а отримані кошти спрямовувати на розвиток сільських територій. Також потрібно визначити, якою кількістю земель мають володіти агрохолдинги.
Розглянемо приклад Німеччини. Там у 1949 р. було створено Державне агентство з продажу земель сільськогосподарського, лісового, водного призначення, і за час його існування — з 1949 до 2014 р. - було продано лише 2 млн га земель сільськогосподарського, лісового, водного призначення. — було продано всього 2 млн га земель, за середньої вартості у 2014 р. — 23 тисячі євро за один га. Тоді яка вартість українського чорнозему? В Україні обіг державних земель 8,8 млн га.
Ринок землі обов'язково запрацює і приноситиме користь українському суспільству.
Ярослав Гадзало, президент Національної академії аграрних наук України (за матеріалами НААН)