Банківські кредити іноді невигідні і вимагають забезпечення застави, саме тому останнім часом набувають поширення кредити під заставу майбутнього врожаю та аграрні розписки.
Таку думку висловив експерт страхового ринку, гендиректор компанії «Агроризик» Володимир Юдін.
«При кредитуванні під заставу майбутнього врожаю фермерам обов'язково треба враховувати всі можливі ризики, втрату врожаю через несприятливі погодні умови або внаслідок протиправних дій. Відповідно, ці ризики можуть бути ризиками як самого підприємства, так і банку, який прийняв майбутній урожай як заставу для забезпечення кредитних зобов'язань. Саме тому урожай обов'язково має бути застрахованим. Тільки у такому разі буде стовідсоткова гарантія відшкодування заподіяних збитків для сільгосппідприємств, а для банку — наявність механізму реалізації заставного права», — підкреслює він.
За його словами, співпраця банку, аграріїв і страхових компаній є важливою для забезпечення передбачуваності агробізнесу та мінімізації ризиків у сільському господарстві.
«Фермери зацікавлені в кредитуванні, банки хочуть бути впевненими у поверненні коштів. Саме тому при кредитуванні під заставу майбутнього врожаю дієвим механізмом управління ризиками є агрострахування. Адже передбачити заздалегідь погодні умови і фактори, які можуть суттєво вплинути на врожайність, не може ніхто», — зазначає Володимир Юдін.
Він додав, що страхування посівів сільськогосподарських культур і майбутнього врожаю передбачає страхування від різних подій, викликаних кліматичними, біологічними, техногенними причинами, протиправними діями та ін.
«Незважаючи на те, що ризики аграрного виробництва мають катастрофічний характер, українські аграрії, на відміну від західних колег, майже не страхують свої посіви, що в цілому впливає на рентабельність всього агропромислового комплексу. На мою думку, розвиток вітчизняного ринку агрострахування може вирішити проблему нестачі обігових коштів у сільськогосподарських підприємств, давши їм можливість залучати ресурси від фінансових установ і кредиторів. Крім того, застрахувавши врожай завчасно, надалі вдасться уникнути багатьох проблем і не доведеться шукати кошти в авральному порядку. Для сталого розвитку бізнесу, для впевненості у завтрашньому дні завжди потрібно враховувати всі ризики і намагатися мінімізувати можливі збитки», — відзначає Володимир Юдін.
Він переконаний, що агрострахування є оптимальним захистом в першу чергу для малих та середніх агропідприємств, для яких будь-який великий збиток може принести відчутні втрати. На його думку, саме агрострахування є джерелом фінансової стабільності сільського господарства.
«Я сподіваюся, що вітчизняні аграрії будуть страхувати свої посіви не тільки на вимогу фінансових установ і кредиторів, а й для подальшого забезпечення рентабельності свого агробізнесу. Це дозволить фермерам не тільки не переживати через погодні катаклізми, але і в будь-якому разі мати обігові кошти для подальшої господарської діяльності», — зауважує Володимир Юдін.
AgroPortal.ua за матеріалами AgroReview