Аграріям не варто розраховувати на заробітчан, що повернулися через карантин

15 квітня 2020, 06:08 3708

В Україні немає ніяких державних програм для заохочення та підтримки трудових мігрантів, які повертаються у зв’язку з карантином. Тоді як, наприклад, у Польщі та Румунії чекають на повернення своїх громадян після брексіту.

Про це в коментарі для AgroPortal.ua розповіла HR-експерт rоbota.ua Тетяна Пашкіна.

За її словами, тому роботодавці вимушені робити якісь локальні програми або фінансувати з власного карману імплементацію заохочувальних практик.

«У зв’язку з поверненням українських заробітчан є припущення, що частина з них піде працювати в агросектор. Наприклад, на сезонну роботу, таку як збирання ягід тощо», — говорить вона.

Однак невідомо, скільки трудових мігрантів чекають на відкриття кордонів, аби повернутися до  колишніх роботодавців в Європу, переконана Пашкіна.

«Не впевнена, що можна робити великі ставки на цю категорію. Згідно з даними Державної служби зайнятості, рівень зайнятості в середньому в Україні складає 58%, тобто внутрішній потенціал залучити працівників наші роботодавці мають. А от чи користуються ним повністю, – це вже інше питання», — зазначила вона.

За її словами, якщо все ж заробітчани підуть працювати в галузь і, відповідно, попит на вакансії зросте, то роботодавці можуть знизити оплату праці.

«У такому випадку їм доведеться конкурувати з іншими роботодавцями, які не знижали тарифів. Тому завжди є небезпека того, що робітники, яких найняли на невигідних для них фінансових умовах, можуть піти у будь-який час, якщо знайдуть більш вигідну фінансово пропозицію», - зазначила Пашкіна.

Вона переконана, Україна здатна забезпечити зайнятість таким людям. Однак не завжди українські зарплати стають прийнятними для того, хто звик отримувати за свою працю більші гроші.

«Скільки відсотків з тих трудових мігрантів, які повернулися, вже звернулися до державної служби зайнятості або почали активно шукати роботу? Думаю, категорії трудових мігрантів, які не будуть шукати працю тут, бо чекають на повернення до попередньої роботи або витрачають час тут на виконання тих справ, які мали вже зробити давно, але відкладали – ремонт, робота у господарстві, відпочинок тощо», — додала вона.

Також Пашкіна зупинилася на оплаті праці в сільському господарстві. Зарплатня продавця-консультанта коливається від 7,5 тис. грн до 14 тис. грн, в середньому – 9-11 тис. грн. Операторам пропонують 7-12 тис. грн, оператору птахофабрики — 13 тис. грн, механіку — 20 тис. грн, комбайнеру — 40 тис. грн, різноробочому — 9 тис. грн тощо.

«Звісно, залежно від конкретного роботодавця та обсягу обов’язків сума винагороди може помітно коливатись, варіанти є», — підсумувала вона.

На її думку, для цієї категорії є чимало роботи не тільки в агросфері.

«Маємо багато пропозицій для працівників без досвіду в якості продавців, касирів, операторів АЗС, кур’єрів, вантажників, водіїв тощо», — зазначила Пашкіна.

Експерт додала, якщо говорити про зайнятість без досвіду, як тимчасовий вихід, на robota.ua роботодавці пропонують майже 1,5 тис. варіантів роботи без досвіду,  більше 4 тис. пропозицій у сфері торгівлі, 750 агровакансій та більше 2 тис. робітничих вакансій.


Наталія Рекуненко, AgroPortal.ua