logo

Блоги

Компенсация стоимости техники: что по результатам?

Компенсация стоимости техники: что по результатам?

Блоги Олег Нестеров 25 мая 2020. 07:44 3091

Направление поддержки «частичная компенсация стоимости сельхозтехники» ожидает нового сезона — изменения в постановление приняты, большинство формальностей урегулированы, и ожидается подписание паспорта бюджетной программы (по предварительным данным, документ уже подписан и ожидается его публикация). На данное направление планируется направить 1 млрд грн.

текст публікується мовою оригіналу

Минулий і позаминулий рік були доволі активними та затребуваними, адже коли дана програма тільки починалась у 2017 році, були як бюрократичні моменти, які не давали змоги вчасно запустити програму (фактично почала працювати з червня-липня), так і недовіра до державних програм підтримки вітчизняного АПК, а також низька поінформованість про неї.

Ситуація виправилась у 2018 році — програма почала стабільно працювати, був зрозумілий механізм, і відповідно на неї почав зростати запит.

 

Щодо 2017 року все зрозуміло — були обставини, які не сприяли активному використанню цієї програми підтримки, і, відповідно, такий результат. Проте у доволі стабільних 2018-2019 роках спостерігалася активна купівля причіпних обприскувачів і обладнання для внесення добрив, і в 2019 році в рамках часткового відшкодування кількість придбаної техніки зросла на 27% і 81%, відповідно. Загальна сума придбаного обладнання становила 559,5 млн грн (обприскувачі — 450,8 млн грн, розкидачі — 108,7 млн грн). Порівняти і оцінити вплив на загальну картинку дозволів важко, оскільки Держстат не фіксує інформацію про придбання такої техніки. 

 

Враховуючи, що в основному українські аграрії купують трактори і комбайни іноземного виробництва, що займають абсолютну більшість на ринку, українські бренди показують наступні результати: за період дії програми аграрії купили українських тракторів на суму 824,3 млн грн, комбайнів — на 104,5 млн грн. Проте 2019 рік для тракторів був не найкращим і показав падіння в 33% продажів у рамках програми компенсації.

 

За даними Держстату, в 2018 році аграрії придбали загалом 1718 сівалок, і з них 1099 придбано в українських виробників (переважна більшість виробників українських сівалок є в Переліку). Тому бачимо доволі непогану тенденцію, зростання попиту на сівалки українського виробництва та високий дохід від продажів — 885 млн грн становить загальна сума купівлі сівалок за програмою компенсації.

 

2,428 млн грн — загальна вартість придбаного за майже 3 роки обладнання для ґрунтообробки. Це 49% в грошовому еквіваленті із загальної вартості (яка описана вище). Це той тип техніки, який, мабуть, найбільше купується в рамках програми компенсації (конкуренцію може хіба що скласти обладнання для елеваторів і зберігання зерна).  

Як спрацює програма в цьому році — невідомо, є бюрократія і процедури, які варто було пройти для запуску самої програми, є обмежений ресурс у порівнянні з минулими роками (фактично на 2020 рік залишається 437 млн грн — після виплати «боргів» за минулий рік), і ситуація з COVID-19 вплинула на роботу виробників.    

Олег Нестеров, координатор комітету з техніки асоціації «Український клуб аграрного бізнесу»


Мнение автора может не совпадать с мнением редакции. Ответственность за цитаты, факты и цифры, приведенные в тексте, несет автор.

Ключевые новости аграрного рынка в Telegram

Новости

Показать все

Блоги