logo

Думка експерта

Україні необхідно швидко налагоджувати імпорт добрив з Африки Джерело фото: Інфоіндустрія

Україні необхідно швидко налагоджувати імпорт добрив з Африки

Думка експерта Дмитро Гордійчук 25 липня 2018. 09:23 3033

Санкції, які були введені Україною на державному рівні, серйозно вдарили по імпортерам російської продукції та виробникам добрив. Але наша країна не може повністю відмовитись від окремих видів добрив, які завозяться з РФ.

Таку думку висловив директор компанії «Інфоіндустрія» Дмитро Гордійчук.

«Йдеться насамперед про фосфорні сполуки. Щоб замінити російський продукт на нашому ринку, нам потрібно швидко розглянути ефективні можливості для імпорту з інших джерел. Це стосується фосфорних добрив, яких Україна споживає понад 500 тисяч тонн на рік. З Росії ми ввозили 69% всіх видів добрив, а з Білорусі — 21%», — уточнив він.

Експерт зазначив, що Білорусь може збільшити частку до 35%, зайнявши так звану «російську» нішу.

«Інша частка має бути компенсована такими виробниками, як Туніс, Марокко, Єгипет. Вони мають фосфор і фосфорити, й нам потрібно зробити все, щоб товар з цих країн заходив до нас дуже швидко. Маємо приймати кораблі з міндобривами по 20-25 тисяч тонн з динамікою по 2 кораблі на місяць. Йдеться про спрощену систему сертифікації тощо», — додав Гордійчук.

За його словами, Україна споживає 125 кг діючих речовин — це величезна цифра, однак не остаточна, а потрібно 300-400 кг. В Україні не вистачає фосфору і калію. Переважно калію, який є дуже дорогим.  

«Чим нам тепер замінити цей російський калій? У світі спостерігається значне здорожчання по азотній групі добрив. Ціна селітри аміачної за 2 тижні зросла на 20%, і ми це відчуємо. На світовому ринку значно подорожчав і карбамід. Наш вітчизняний продукт ще продається за старою ціною. Але мусимо очікувати на збільшення цін, яке спостерігатиметься навіть до весни 2019 року. Зросла ціна й на фосфорні добрива. За місяць — на понад 15%. Все це призведе до здорожчання агропродукції», — уточнив Гордійчук.

Загалом із добривами проблема величезна, вважає він. По Україні вдарить підняття цін на світовому ринку і дефіцит добрив на внутрішньому.

«Через це можемо отримати ціну на добрива на 50% вище, ніж торік. Хоча є й хороша новина — запрацювали «Сумихімпром» і Дніпровський завод міндобрив, які здатні забезпечити приблизно третину споживання фосфорних добрив. Але є велике «але». Сировину (фосфорити) ми раніше брали в Сирії, де зараз війна. Нині купуємо у країнах Північної Африки. Але ціни на фосфорну кислоту, з якої вироблятимуться фосфорні добрива, піднялись. А це, в свою чергу, вдарить по цінам на добрива — очікуємо зростання щонайменше на 35%», — пояснив експерт.

Він додав, що в Індії держава компенсує аграріям вартість дорогих азотних добрив, а в Україні такої програми, на жаль, немає.

«Вже нині ми стикаємось з тим, що сировина буде дуже дорога, і її не можна буде просто купити. Тобто маємо рушницю, в якій не вистачає пороху. Звичайно, можна завантажити власне виробництво, але де взяти сировину в необхідній кількості?», — підсумував Гордійчук.


AgroPortal.ua за матеріалами УАК 


Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги