logo

Думка експерта

ТОП-6 новацій — що дасть харчовикам нова система держконтролю Джерело фото: з особистого архіву Тараса Висоцького

ТОП-6 новацій — що дасть харчовикам нова система держконтролю

Думка експерта Тарас Висоцький 09 лютого 2017. 11:27 2271

Верховна Рада вже цього тижня має розглянути у другому читанні законопроект, який запровадить нову, еквівалентну європейській, систему державного контролю в сегменті виробництва харчових продуктів.

І нинішня редакція, на відміну від тієї, яка була схвалена за результатами першого читання, нарешті враховує інтереси бізнесу, вважає генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Тарас Висоцький.

Він виділив ТОП-6 новацій, які очікують на операторів ринку харчових продуктів в разі прийняття законопроекту

1. Звільнення від відповідальності за малозначне порушення.

Якщо оператор ринку допустив незначні помилки та виправив їх до кінця перевірки, то ризик отримання штрафу значно знижується.

2. Зниження корупції під час перевірок.

Для цього передбачається ротація інспекторів, які здійснюють аудит потужності. Так, один і той самий інспектор не матиме права здійснювати перевірки, якщо він робив аудит або інспектування на тій же самій потужності протягом двох років до чергового аудиту.

3. Вирішення проблеми обов'язкового супроводження міжнародним сертифікатом імпортованих вантажів.

Сьогодні в Україні, всупереч європейським підходам, кожен вантаж, незалежно від виду продукту, повинен супроводжуватися міжнародним сертифікатом. Він видається у країні походження товару відповідним органом. У ЄС такий сертифікат вимагається для таких продуктів тваринного походження, як м'ясо, молоко, риба. Продукти ж нетваринного походження в Європі не супроводжуються міжнародним сертифікатом. Тож існуюче в Україні правило обтяжує бізнес.

У разі ухвалення законопроекту міжнародним сертифікатом будуть супроводжуватися лише продукти тваринного походження.

4. Спрощення державного контролю на кордоні вантажів, які не марковані українською мовою.

Новий законопроект про держконтроль дозволить імпортувати харчові продути нетваринного походження без маркування українською мовою. Що стосується продуктів тваринного походження, то для випуску в обіг вони повинні супроводжуватись також перекладом їх маркування українською мовою, виконаним дипломованим перекладачем.

5. Зменшення відносної кількості лабораторних досліджень вантажів на кордоні.

Законопроект визначає вичерпний перелік підстав, коли можна відібрати зразки та направити їх до лабораторії. Очікується, що загальна кількість відбору зразків буде зменшена.

6. Полегшується отримання експлуатаційного дозволу для транспортування харчової продукції.

Є зараз так проблема: окремі інспектори вимагають отримання експлуатаційного дозволу на кожен транспортний засіб. У законопроекті ж зазначено, що, коли мова йде про транспортування харчових продуктів, то експлуатаційний дозвіл не потрібен, так як це передбачено в Європі. Крім того, якщо підприємець, що надає послуги з перевезення харчових продуктів, володіє кількома транспортними засобами, то він реєструватиме не кожне авто окремо, а всі разом.

В цілому, як вважає Тарас Висоцький, запровадження європейської системи державного контролю за операторами ринку харчової продукції не лише сприятиме розширенню експорту, а й допоможе заощадити кошти та час для бізнесу.


AgroPortal.ua за матеріалами «Європейської правди»


Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги