logo

Думка експерта

ТОП-5 кроків для виведення українського АПК із кризи Джерело фото: пресс-служба УАК

ТОП-5 кроків для виведення українського АПК із кризи

Думка експерта Леонід Козаченко 07 вересня 2020. 09:34 531

Проблем в агросекторі дуже багато. Одна з головних — відсутність реальної стратегії розвитку агропромислового сектору нашої країни.

Таку думку висловив президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.

Він виділив ТОП-5 основних заходів щодо виведення АПК із кризи.

1. Потрібно відновити Міністерство аграрної політики і всю вертикаль державного управління — від Кабінету міністрів до місцевої громади.

«Причому, профільне міністерство потрібно не просто відновити, а й наповнити дійсно професіоналами, які знають, що робити і як», — вважає Леонід Козаченко.

2. Слід внести зміни до фіскальної політики щодо АПК.

«А для цього потрібно на законодавчому рівні структурувати суб'єкти господарювання на три групи: малі, середні та великі (агрохолдинг). Відповідно до цієї класифікації прописати середньострокові програми держпідтримки, систему оподаткування. Малі підприємства повинні отримувати найбільшу підтримку від держави. Не можуть однаково (як зараз) підтримуватися мале підприємство з 5 га землі й агрохолдинг, який має 500 тис. га», — підкреслює експерт.

3. Важливо серйозно попрацювати щодо питання монетарної політики і банківського сектору.

«Представники АПК повинні мати можливість отримувати дешеве середньострокове і довгострокове фінансування. Зараз практично неможливо отримати кредит на 5-10 років. А без цього не можна побудувати молочно-товарну ферму чи створити сучасне підприємство для переробки сировини — з метою отримання продукції з доданою вартістю», — пояснює він.

4. Наступний момент — дерегуляція, сучасна система управління.

«Мова про те, що багато чого в АПК потрібно спростити і поставити на платформу діджиталізаціі. Це важливо для створення відкритого доступу до тієї чи іншої інформації, для можливості віддаленого доступу до реєстрації, до отримання певних дозволів, оперативної інформації, щоб «звірити годинники» — скільки, чого і де ми посіяли, зібрали, скільки продали, скільки залишилося на зберіганні», — додає Леонід Козаченко.

На його думку, потрібно відкрити бази даних. Той же земельний банк повинен бути прозорий. В першу чергу це стосується держпідприємств, які половину землі віддають у тіньове користування.

«В рамках дерегуляції також слід передати певні повноваження від держави саморегульованим громадським організаціям. Наприклад, якщо до складу зернової асоціації входить більше 50% суб'єктів торгівлі зерном, то вона може вважатися саморегулюючою. І держава може (повинна) давати їй певні повноваження (природно, з певним ступенем контролю) на видачу ряду дозвільних документів, а також виконання контрольних функцій», — вважає експерт.

5. Нашому АПК потрібна більш активна європейська і глобальна інтеграція.

«Слід адаптувати систему контролю якості, отримати відповідні європейські номери сертифікатів на ту чи іншу продукцію того чи іншого виробництва. Це відкриє двері в 90% країн — без проходження там системи сертифікації. Ми впроваджуємо цю систему вже 20 років, адаптувавши лише відсотків на 60%.

Крім того, в рамках міжнародної інтеграції потрібно більше представників України делегувати у великі міжнародні організації, які впливають на формування глобальної аграрної політики», — підсумував Леонід Козаченко.


AgroPortal.ua за матеріалами «Коментарів» 


Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги