logo

Думка експерта

Спроби поліпшити бізнес-клімат в авральному режимі тільки нашкодять

Спроби поліпшити бізнес-клімат в авральному режимі тільки нашкодять

Думка експерта Євген Дубогриз 05 травня 2021. 10:00 973

Для залучення інвестицій в Україну, крім реформ, потрібні терпіння і час.

Таку думку висловив асоційований експерт Case Україна, ексзаступник директора департаменту фінансової стабільності НБУ Євген Дубогриз.

Він зазначив, що навіть найочевидніші речі, ті, де зв'язок причина-наслідок очевидний і повністю передбачуваний, реалізуються не відразу. Приклад — інфляція. Надрукували багато грошей восени — інфляція рвонула навесні. Тобто навіть там, де все зрозуміло і очевидно, потрібно три-п'ять місяців, щоб механізм прийшов у дію, розкрутився.

«З позитивними рішеннями і змінами правил гри все набагато довше. До стандартного «лагу» додається ще час на те, щоб люди, економічні агенти, по-перше, звикли до нових правил гри, по-друге, повірили в них. Що реформи — це по-справжньому, не для галочки, не «стрибок для «Піонерської правди», — пояснює експерт.

Євген Дубогриз підкреслив, що рішення, закон, указ, підзаконний акт мало придумати, підготувати, прийняти і підписати. Понад те потрібно, щоб до рішення звикли, повірили і вважали своїм, рідним, невід'ємною частиною правил гри в економіці.

«Наприклад, якщо прийняти закони/укази про позбавлення силовиків функцій економічного контролю (заборона на обшуки, «маски-шоу» та інше кошмаріння бізнесу). Абсолютно необхідні, на мій погляд, разом із судовою реформою, для того, щоб в Україні почалися хоч якісь інвестиції та середній бізнес. Чи прийде інвестор негайно, чи попре косяком? Ні», — запевняє він.

Спершу буде акуратно придивлятися, а чи правда, а де ті СБУшники і поліція, які наплювали на нові правила гри, на роботі або у відставці, чи є гучні звільнення за порушення? Пів року на це, як мінімум, запевняє експерт.

«Якщо все добре, через пів року підуть найбільш ризикові. Якщо вони попрацюють — і це як мінімум рік — і все буде добре, ніяких ексцесів — тільки тоді піде невеликий такий навіть не потік, а струмочок нових. Якщо ж — і це ще рік-півтора — і з новими нічого не трапиться, ось тільки тоді запрацює сарафанне радіо «Інвестклімат», тільки тоді можна розраховувати на хоч якийсь потік інвесторів і грошей», — прогнозує Дубогриз.

На його думку, разом на все про все два-три роки. У кращому випадку. І за умови, що правила гри неухильно виконуються, а порушників судить найсправедливіший суд у світі.

«З усім іншим рівно так само. По-іншому, крім як через правила гри, воно не працює, ні через інвестнянь, ні через нові офіси взаємодопомоги інвесторам, ні через інші ерзаци. Правила гри, терпіння і час.

Спроби щось прискорити, підштовхнути, зробити швидко, в авральному режимі тільки нашкодять. Закони економіки — як закони фізики, їх не обдуриш, скільки не вигадуй альтернативних фізик і розповідай, що звична фізика не працює», — підсумував експерт.


AgroPortal.ua за матеріалами Facebook


Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги