logo

Думка експерта

Боротьба зі змінами клімату важлива для агросектору та економіки України

Боротьба зі змінами клімату важлива для агросектору та економіки України

Думка експерта Анна Аккерманн 01 лютого 2021. 10:00 742

Реальність зміни клімату стає все складніше ігнорувати. 2020 рік був роком рекордних високих температур для всієї Європи. Однак роль агросектору для України робить її особливо вразливою для негативного впливу навколишнього середовища, що змінюється.

Таку думку висловила член правління Центру екологічних ініціатив Ecoaction Анна Аккерманн.

«Найяскравішим і найбільш тривожним фактором зміни погодних умов в Україні у 2020 році була відсутність дощу. Українське сільське господарство в значній мірі залежить від опадів, але протягом минулого року дощі були нерегулярними і випали на 8% нижче річної норми. На сході та півдні України минулого року було зафіксовано найменшу кількість опадів, особливо сильно постраждали Донецька, Луганська і Миколаївська області», — додає вона.

Експерт підкреслила, що в результаті Україна втратила 570 тис. га озимих культур через тривалу посуху і незвично сильні весняні заморозки. Подальші посухи навесні та влітку призвели до додаткових втрат 200 тис. га кукурудзи та зниження врожайності по всій країні.

«Це загрожує підірвати статус України як одного з провідних світових експортерів сільськогосподарської продукції. Протягом маркетингового сезону 2019/20 Україна відвантажила на міжнародні ринки 57 млн т зерна, що становить близько 16% його світового експорту. Однак у поточному сезоні експорт різко впав у порівнянні з минулим роком через менші врожаї, викликані суворою посухою. До грудня 2020 року експорт зерна був на 16% нижче в порівнянні з обсягами за аналогічний період роком раніше», — зазначає еколог.

У той час як південні регіони країни, на думку Анни Аккерманн, повільно адаптуються до відсутності опадів і розвивають складні іригаційні системи, посухи в даний час стають все більш звичайним явищем у сільськогосподарських регіонах північної та північно-східної України, де раніше такі умови не були проблемою.

«Заходи щодо адаптації та пом'якшення наслідків життєво важливі для збереження позиції України як провідного виробника сільськогосподарської продукції», — підкреслює вона.

Експерт уточнила, що зниження опадів — лише одне з багатьох негативних наслідків зміни клімату в Україні. Інші особливості включають ерозію ґрунту, зміни в рослинності, порушення циклів сівозміни та поширення нових хвороб сільськогосподарських культур і бур'янів. Вирішення цих проблем означає впровадження ряду нових практик і технологій.

Європейський зелений курс і стратегія ЄС «Від ферми до виделки» пропонують Україні додаткову мотивацію для поступового переходу до більш стійких методів ведення сільського господарства. Європейський Союз продовжує переглядати і зміцнювати свої стандарти екологічної та продовольчої безпеки, в той же час існують плани потроїти власне виробництво органічної сільськогосподарської продукції в ЄС у найближче десятиліття.

«Це повинно допомогти переконати українських сільськогосподарських виробників у необхідності інвестувати в модернізацію, сумісну з кліматом, щоб забезпечити постійний доступ до прибуткових ринків Європейського Союзу. За останні кілька років Україна увійшла до п'ятірки найбільших експортерів сільськогосподарської продукції до ЄС. У 2019 році країна посіла друге місце серед постачальників органічних продуктів для споживачів ЄС. За оцінками експертів, Україна має потенціал для десятикратного збільшення виробництва органічних продуктів харчування у найближчі роки, при цьому менша врожайність буде компенсована більш високими ринковими цінами», — запевняє Анна Аккерманн.

Експерт підкреслює, що важливість сільського господарства для економіки України в цілому як ніколи висока. У 2019 році сільськогосподарський сектор України виробив близько 9% ВВП.

«Останніми роками спостерігається різке зростання міжнародних інвестицій у сільськогосподарську інфраструктуру України. Тим часом, модернізації ще належить пройти довгий шлях, щоб значно підвищити врожайність. Найближчими десятиліттями Україна може стати ключовим гравцем у глобальній продовольчій безпеці.

Якщо Україна хоче нагодувати світ, вона повинна перш за все протистояти величезним викликам, створюваним ескалацією зміни клімату. Зміни навколишнього середовища — це глобальна проблема, яку повинні вирішувати всі країни, але у випадку України це також національний економічний пріоритет», — підсумувала Анна Аккерманн.


AgroPortal.ua за матеріалами Atlantic Council


Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги