Рейнауд Наутен: Неймовірні села України дають можливість громаді вийти на глобальний рівень

28 серпня 2020, 06:00 4800

Посольство Королівства Нідерландів в Україні виступило головним партнером V Всеукраїнського конкурсу «Неймовірні села України 2020». Редакція AgroPortal.ua розпитала радника з питань сільського господарства Посольства Королівства Нідерландів в Україні Рейнауда Наутена про підтримку конкурсу та досвід співпраці із сільськими громадами.

Посольство Королівства Нідерландів в Україні не перший рік підтримує «Неймовірні села України», але вперше стає головним партнером. На вашу думку, чому важливо підтримувати ініціативу конкурсу?

Рейнауд Наутен: Мені імпонує, що конкурс сприяє розвитку регіональної економіки. Окрім цього, села-учасники мають змогу вийти на глобальний рівень, розказавши світовій спільноті про наболіле. Натомість — отримати реалістичний вектор для розвитку.

Конкурс також пропагує стале управління і збереження екосистеми, біорізноманіття та адаптацію до змін клімату в рамках ведення сільського господарства та землекористування. Пропозиції, що базуються на принципах ощадливого ведення сільського господарства та кругового виробництва, матимуть пріоритет. Сподіваємося, що це підштовхне громади до зміни внутрішньої політики сіл та підприємств, які знаходяться на їхній території.

Джерело фото: AgroPortal.ua

Участь чи перемога: що головне в конкурсі?

Рейнауд Наутен: І те, й інше. Брати участь — це як вчитися один в одного, запозичувати нові ідеї та вдосконалювати власні напрацювання. Цього року до фіналу конкурсу потраплять бізнес-плани з 10-ти сіл. Усі вони однозначно будуть різні, по-своєму хороші, місцями, можливо, недопрацьовані (ніщо не ідеальне). На прикладі інших ідей можна побачити свій проєкт з іншого боку та оцінити його сильні та слабкі сторони, передати свій досвід і отримати новий.

Коли є конкуренція, то мета кожного — виграти. Якщо громада села хоче виграти, то саме її ідея має бути найкращою серед інших, а головне — село має саме в неї повірити. Ця перемога і буде стимулом для інших.

Чи відвідали ви вже села, котрі в минулі конкурсні роки виграли подарунок від Посольства Королівства Нідерландів в Україні? Які ваші враження?

Рейнауд Наутен: Минулого року наше посольство підтримало ідею озеленення території, що поблизу водоспаду Бурбун у селі Лисець Дунаєвецької ОТГ Хмельницької області. Ми тісно співпрацювали із сільською адміністрацією. Я був вражений, з яким ентузіазмом вони взялися за цю роботу. Під час моїх візитів я бачив, які щирі та гостинні люди проживають у цій громаді та наскільки вони люблять своє село. Проєкт із озеленення ми з успіхом завершили, тому сподіваюся, що це дасть можливість громаді села залучити новий бізнес. Вони заслуговують на це!

На вашу думку, як громаді села підвищити привабливість та життєздатність сільської місцевості?

Рейнауд Наутен: Підтримувати розвиток малого підприємництва. Наприклад, у селі Лисець, на прохання сільської адміністрації, ми підтримали їхні починання в розвитку ягідництва та молочного господарства та передали їм нідерландський досвід.

Наразі ми вирішили зосередити свої зусилля на розвитку малих сімейних ферм. Спочатку я був налаштований скептично, але поступово переконався, що підтримка саме малого бізнесу забезпечить велику кількість сімей стабільним джерелом доходу.

Ви є також членом Експертної ради конкурсу «Неймовірні села України 2020». Які бізнес-проєкти учасники мають подавати, щоб пройти до фіналу конкурсу?

Рейнауд Наутен: Я прагну, щоб в Україні зміцнилося соціально-економічне становище фермерів у ланцюзі поставок «від поля до столу». Виробництво харчових продуктів має бути сталим на усіх його етапах. Саме за таким принципом працюють у Нідерландах. Дуже хочеться, щоб Україна перейняла наш досвід і адаптувала його під свої умови. Тому серед сотень заявок буду радий бачити бізнес-плани, котрі відображатимуть стале виробництво продукції.

Дякую за розмову!


Подати заявку на конкурс


Для довідки: конкурс «Неймовірні села України 2020» аграрним онлайн-виданням AgroPortal.ua цьогоріч проводиться вп'яте. Головний приз — 100 тис.грн на на реалізацію бізнес-проєкту від головного партнера — Посольства Королівства Нідерландів в Україні. Крім головного подарунка переможцю, компанія «Бейкер Тіллі Україна» допоможе одному з 10-ти сіл, які пройшли до етапу онлайн-голосування, в реалізації їхнього бізнес-проєкту. А Всеукраїнська асоціація громад одному із сіл-фіналістів надасть комплексний консультаційний супровід громади на період становлення після місцевих виборів. П'ятірка сіл-фіналістів конкурсу отримає річну передплату на журнал Agroexpert та набір спеціалізованої аграрної літератури.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua