Неймовірні села України 2019: Скрипаї, Харківська область

21 серпня 2019, 06:00 9946

Експертна рада ІV Всеукраїнського конкурсу «Неймовірні села України 2019» обрала 5 фіналістів. Серед них і село Скрипаї, що на Харківщині. Загалом Експертна рада конкурсу оцінила їхній бізнес-план розвитку сільських територій у 697 балів, таким чином вони посіли другу позицію. Редакція AgroPortal.ua відвідала село і на власні очі переконалася в його неймовірності.

Вздовж берега найбільшої річки Східної України — Сіверського Донця — розкинулося село Скрипаї. Воно має унікальне географічне положення, адже знаходиться між двома зонами — лісостеповою та степовою, з одного боку село оточують густі діброви, з іншого — рівнинний степ. Історію ж цього населеного пункту пов’язують з десятинним козаком Скрипаєм, який розбив на березі річки табір для захисту поселення від татар.

Сьогодні до складу Скрипаївської сільської ради входить три села: Скрипаї, Мохнач і Лісне. І хоча територіально вона є найбільшою в Зміївському районі, проте тут мешкає всього 1200 осіб.

«Ми невеличка сільська рада, але не дотаційна. Маємо власні кошти від сплати підприємствами земельного, лісового податків, плату за оренду землі. На нашій території сільгосппідприємства орендують землю, але зареєстровані та розташовані вони в інших населених пунктах, тому з цих господарств отримуємо лише плату за оренду землі», — розповідає голова Скрипаївської сільської ради Тетяна Лисак.

 Джерело фото: AgroPortal.ua
Тетяна Лисак, голова Скрипаївської сільської ради

Тетяна Миколаївна вже більше 10 років головує і тому добре знає всі проблеми і потреби громади. Разом за цей час вони вже чимало зробили. Зазвичай голова сільської ради — ініціатор, а односельці підтримують усі починання і активно долучаються до реалізації проектів.  

Вже кілька років поспіль Скрипаївська сільська рада перемагає в конкурсі міні-проектів «Разом в майбутнє» від Харківської обласної ради. Так, утеплили шкільну столову, встановили дитячий майданчик, провели воду до ФАПу. Умови конкурсу: 70% вартості проекту виділяє обласний бюджет, 30% — кошти сільської ради і обов’язково 5% має фінансуватися бізнесом.

«Нам допомагає ТОВ «Агрофірма ім. Гагаріна» та ФГ «Дельта». Ми співпрацюємо з цими сільгосппідприємствами, в нас досить добрі відносини, робимо спільні проекти в селі», — розповідає Тетяна Лисак.

За іншою програмою — «Сільська криниця» — в Скрипаях благоустроїли три криниці. На виділені кошти були закуплені всі необхідні матеріали, а всю роботу люди зробили власними силами.

  Джерело фото: AgroPortal.ua

«Про конкурс «Неймовірні села України 2019» дізнались від обласного управління агропромислового розвитку. Ми намагаємося розвиватися і брати участь у таких конкурсах. Дуже раділи, коли дізналися, що ввійшли до п’ятірки фіналістів. Адже в нас на підході вже новий проект з будівництва та облаштування двох майданчиків для збирання та сортування ТПВ, і виграш в конкурсі нам допоміг би та прискорив процес», — зазначає Тетяна Лисак.

З 2017 року в селах Скрипаївської сільської ради встановлені звичайні сміттєві баки і централізовано вивозиться сміття. Вони стали чи не першими в районі, хто підписав угоду з комунальним підприємством «Зміїв-сервіс». Вартість обслуговування коштує 11,75 грн з одного мешканця в місяць. За таку невелику ціну села позбавились стихійних сміттєзвалищ.

Реалізовувати проект з будівництва та облаштування двох майданчиків для збирання та сортування ТПВ громада довірить також КП «Зміїв-сервіс», адже всі складові підприємство виробляє самостійно, що дешевше на 30%, ніж в інших підприємств. Вже є бізнес-план і кошторис на закупку та встановлення таких двох сортувальних станцій.

  Джерело фото: AgroPortal.ua

«Спочатку буде незвично, але треба привчатися, треба до цього поступово іти. В нас раніше до встановлення сміттєвих баків теж люди вивозили сміття в ліс, влаштовували стихійні сміттєзвалища. Потім, коли встановили баки, були протистояння і супротив, але з часом звикли виносити сміття. А ще два роки тому щоп’ятниці працівники сільської ради, яких в нас 7 чоловік, виходили і прибирали село, бо не було де складати чи звозити сміття, і воно розносилося вітром», — розповідає Тетяна Лисак.

Сміттєві баки, які звільняться при встановленні двох сортувальних ТПВ, не пропадуть, а будуть перенесені в інші села. Місцеві мешканці відмічають, що люди, які не постійно живуть в селах, а приїздять лише на сезон, не так дбайливо ставляться до навколишнього середовища.

«З 1 січня 2018 року Україна зобов’язалася сортувати все сміття за видами матеріалів, а також розділяти його на придатне для повторного використання, для захоронення та небезпечне. Та сьогодні незначна кількість населених пунктів роздільно збирає сміття та має сміттєсортувальні лінії. Проблема не в коштах, а у відсутності бажання принести користь для людей і довкілля», — вважає Тетяна Лисак.


Місце розташування: Харківська область, Зміївський район, с. Скрипаї.
Як доїхати: щодня курсує потяг Київ-Харків. Із Харкова до Скрипаїв можна доїхати автобусом, який відправляється з Автостанції №3. Перше відправлення о 12.03 год.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua