Клуб агроефективності: зберегти і примножити потенціал кожної насінини

10 липня 2018, 07:05 4163

Господарствам, які вважають цю культуру невід’ємною складовою своєї сівозміни, давно відомі всі переваги та ризики, що супроводжують дружбу з озимим ріпаком. Кожен господар має напрацьовану десятиліттями, методом успіхів і помилок технологію, обрав для себе найкращі гібриди, оптимальну систему обробітку ґрунту, удобрення, захисту. І зазвичай ті аграрії, які вміють успішно вирощувати ріпак, — це справжні професіонали!

Ті, хто вже спробував на власних полях гібриди компанії «Сингента», переконалися, що їхній потенціал дійсно вражає. Наші ж ріпакові рекорди врожайності сягали 5,4–5,8 т/га! Отже, робота агрономів-стратегів — зберегти і примножити цей високий потенціал гібридів «Сингента», що закладений у кожній насінині.

З Сетар все під контролем!

А от про що насправді можна подискутувати, так це про захист від хвороб та управління розвитком «золотої» культури. З початком проростання насіння рослина потрапляє в агресивний світ, де з’являються сотні бажаючих поласувати смачненьким. І це насамперед грибкові хвороби. З осені є високі ризики зараження десятками видів захворювань, основні з яких фомоз, альтернаріоз, пероноспороз, борошниста роса, циліндроспоріоз та інші. Наслідками ураження з осені є передчасна втрата листків, збільшення транспірації, зменшення накопичення цукрів, що дуже необхідні для успішної перезимівлі. Все це призводить до погіршення перезимівлі й втрати врожайності.

Що може статися, якщо нічого не робити?

І тут рішення одне — фунгіцид-ретардант Сетар. Давайте виділимо основні питання щодо ріпаку і знайдемо відповіді на них.

Розглянемо фунгіцидну дію препарату. Перша діюча речовина Сетар — це дифеноконазол. Що ми знаємо про нього? Один із відмінників у класі триазолів! Його дія — проникати у тканину рослини й повністю припиняти розвиток грибків, а на додачу знижувати рівень спороношення патогенів. З огляду на це можна констатувати, що Сетар надійно захищає ріпак від фомозу, борошнистої роси, циліндроспоріозу та інших основних хвороб. Отже, висновки до столу: лікувальна та профілактична дії.

Корінь успіху — в корені!

Розвиток кореневої системи. Важливо? Звісно! Робимо ставку на Сетар й у такий спосіб контролюємо розвиток вегетативної маси і сприяємо росту кореневої системи. Також даємо рослині змогу накопичити вдосталь цукрів. Висновок один — допомагаємо рослині перезимувати й підвищити свою врожайність.

За даними Рогач В. В. (2009), під впливом ретарданту закладається більша кількість листків і подовжується термін їх активного функціонування на рослині. Одночасно несуттєво зменшується площа листкової поверхні у рослин дослідних варіантів, що супроводжується збільшенням товщини листків за рахунок розростання стовпчастої та губчастої паренхім. Використання 0,025 % розчину паклобутразолу на рослинах озимого ріпаку істотно впливає на вміст у листках різних форм фітогормонів терпенової природи. Під впливом ретарданту зменшується активність вільних і зв’язаних форм гіберелінів з одночасним зростанням вмісту вільних і зв’язаних форм абсцизової кислоти, що зумовлювало зміни у морфогенезі рослин.

Більше цукрів — краща перезимівля

Паклобутразол, що є важливим компонентом Сетар, підвищує вміст цукрів у листках і стеблах ріпаку, що позитивно впливає на перезимівлю (Рогач В. В., 2009).

Вміст цукрів у рослинах озимого ріпаку, % на суху речовину

І все ж таки, всі ми, ті хто задіяні в процесі вирощування ріпаку, полюбляємо цифри. Отже, наскільки швидко рослина зможе поглинути діючі речовини в стресових умовах без втрат? Дві години! Так. Все просто. Просто Сетар.

Оптимальна фаза розвитку ріпаку для застосування Сетар – 4-6 листків, норму внесення росторегулятора 0,3-0,5 л/га вибираємо залежно від строків досягнення цієї фази рослиною – чим стрімкіший розвиток ріпаку та далі до стану спокою – тим більша норма використання необхідна для уникнення ризику переростання.

Що ми з цього матимемо?

Можна довго обговорювати, як та що покращить шанси ріпаку на успіх, а можна просто застосувати Сетар і залишити обговорення для теоретиків.

Сетар будує, лікує…та зберігає до 400 кг/га

Внесення Сетар навесні забезпечує синхронне цвітіння, зменшує розтріскування плодів і сприяє кращому обмолоту, що підтверджує важливість використання ретардантів на ріпаку. В дослідженнях Рогач В. В. (2009) встановлено, що під дією ретардантів відбувається інгібування лінійного росту пагонів з одночасним посиленням галуження стебла і утворенням додаткових гілочок першого порядку. Це супроводжується суттєвим потовщенням стебла передусім за рахунок паренхіми первинної кори, збільшенням поперечних розмірів склеренхімних волокон та потовщенням їхніх клітинних оболонок. Такі зміни сприяють посиленню механічної міцності стебла і зменшенню вилягання, що створює технологічні переваги при збиранні врожаю. Найефективнішим серед решти варіантів у дослідженнях було застосування 0,025 % паклобутразолу — важливого компонента Сетар.

Сетар — найкращий друг для сучасної культури! Це найвлучніша ілюстрація позитивного впливу препарату Сетар на ріпак озимий:

  • найпотужніший ретардант і високоефективний фунгіцид;
  • надійно захищає ріпак від хвороб;
  • покращує розвиток кореневої системи;
  • сприяє накопиченню цукрів для перезимівлі.

Діючі речовини Сетар не залишаються в продукції, отже не буде жодних проблем з експортом ріпаку, на відміну від деяких росторегуляторів, залишки яких в урожаї не допускаються для експорту до країн ЄС.

В підсумку наш інтерес один — розкриття потенціалу кожної рослини та гарний урожай.

Валерій Дубровін, к. с.-г. н., менеджер з технічної підтримки напряму фунгіцидів, ТОВ «Сингента»