Повернення аграрних «електроніків» до українських вишів

03 липня 2019, 07:00 3336

Останніми роками українська аграрна освіта не надто виділялася престижністю. Як наслідок, все більше студентів надавали перевагу навчанню за кордоном, а потім залишалися там працювати. Проте сьогодні, завдяки новітній освітній магістерській програмі «Агрокебети», у юних спеціалістів з’явився шанс повернутися на батьківщину і здобути саме тут якісну професійну освіту.

Яскравим прикладом повернення студентів з кебетою з-за кордону є Богдан Завалко, випускник факультету аграрного менеджменту НУБіП України та Словацького аграрного університету в м. Нітра.

Після закінчення столичної школи «Наукова зміна», яка завжди була лідером за рейтингом ЗНО, Богдан вирішив вступати до аграрного факультету НУБіП України, де провчився рік, а потім поїхав на навчання за програмою подвійних дипломів у Словацький аграрний університет в м. Нітра, де навчався на спеціалізації International Trade with Аgrarian Commodities. Цього року закінчує там навчання і планує його продовжити саме на магістерській програмі «Агрокебети».

 Джерело фото: Агрокебети
Богдан Завалко

«Вперше я почув про навчальну програму з інтерв’ю Алекса Ліссітси на YouTube-каналі Skrypin.ua, в якому він розповідав про запуск пілотного проекту з підготовки фахівців нового формату для агросектору. Вирішив, що це досить перспективно, адже в проекті багато досвідчених менторів, і я нарешті знайшов те, що дасть реальну практику, а не лише теоретичні базові знання. Мені подобається, що програма передбачає багато практики та до викладання в ній залучені люди, які безпосередньо беруть участь в роботі. Вони знають, чому навчати, та розуміються в пріоритетності знань», — розповідає Богдан Завалко.

Чому агро?

Батьки абітурієнта Богдана все життя в агро, тому не дивно, що він вважає цей напрямок перспективним для себе. «Аграрний сектор формує 20% ВВП України, і тут завжди буде багато можливостей знайти гідну роботу. Я вже мав досвід роботи в аграрному секторі, і мені дуже сподобалось, — говорить Завалко. — Один із основних напрямів, в якому я зацікавлений, — органічна продукція, що має тенденцію до розвитку в усіх країнах, в тому числі і в Україні. Я готував бакалаврську роботу по органічній продукції і знаю, що в Україні є проблема з окисленням земель та зменшенням їхньої родючості. Хотів би в майбутньому зробити українське виробництво більш безпечним, за тими канонами, які мають бути в аграрному секторі, але інколи їх не дотримуються через бажання досягти надприбутку».

В шкільні часи Богдан був скаутом, наразі є членом НОСУ (Національна організація скаутів України). Має посвідчення лижного інструктора категорії «С» та досвід роботи в туристичному комплексі «Буковель». Захоплюється подорожами і завдяки навчанню в Словаччині та наявності автомобіля об’їздив з друзями всю Європу.

Надія на українську освіту

Базис навчання, що в Україні, що за кордоном — один і той самий, але іноземна освіта менш бюрократична та більш діджиталізована. «На екзамени можна зареєструватись в електронній системі й необов’язково всім приходити в один час. Навчання за кордоном передбачає менше пар, і вони більш вузькопрофільні. Тобто якщо в Україні ми навчаємось 2 курси до розподілу на спеціалізації, то там всі пари переважно економічної спрямованості й майже немає гуманітарних предметів», — констатує Богдан.

Надію на хороше навчання та практичну магістерську програму для Богдана дають «Агрокебети». «Я вдячний, що створили таку програму і що мені не доводиться залишатись у Словаччині через те, що там більш якісна освіта. Тепер в мене з’явилась надія, що українська освіта може дати реальні практичні знання в аграрному секторі».


Для довідки: 20-21 червня та 24-25 червня двері приймальної комісії «Агрокебети» були відчинені для магістрів, які претендують на платні місця. А вже з 10 по 23 липня стартуватиме загальний прийом документів як для бакалаврів, так і для магістрів, які прагнуть поборотися за бюджетне місце.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua