Сучасні конструкції та досконалі виробничі технології зробили плуги KUHN найкращими серед аналогів. Пригадується відоме прислів«я: «Найліпший друг — мій кум, найкращий плуг — це КУН». Це кажуть українські аграрії, які вже придбали плуги виробництва французької групи компаній КУН (KUHN), і з цим абсолютно згодні фермери інших країн, адже найбільше в світі оборотних плугів виробляє саме КУН (до речі, не тільки плугів).
Чому аграрії обирають саме плуги КУН? Всі розуміють, що майбутнє сільського господарства залежить від конкурентоспроможності та рентабельності. З плугами КУН ви інвестуєте в майбутнє, адже якісна оранка є першим, але дуже важливим кроком до високої врожайності та оптимізації фінансових результатів, у тому числі зі швидкого повернення інвестицій. Зробивши вибір на користь плуга КУН, ви:
• забезпечуєте якісну структуру ґрунту з ефективною зароблянням і рівномірним розподілом пожнивних решток по всьому орному шару — ваша врожайність суттєво зросте;
• отримаєте міцний агрегат з широким діапазоном регулювань та вражаючою маневреністю, різноманітною комплектацією для відповідності будь-яким умовам, мінімальними витратами палива — операційні витрати знизяться;
• з успіхом застосуєте на практиці такі прогресивні технічні рішення, як підсилена рама, ступінчасто або плавно регульована ширина захвату, гідравлічні безупинні або болтові запобіжники, зносостійкі робочі органи — все це продовжить термін служби та зменшить витрати на технічне обслуговування;
• скористаєтесь перевагами надійності та довговічності, кваліфікованого навчання та якісного сервісу — ви зможете максимально використовувати технологічні переваги плуга КУН, будуть усунуті вимушені перерви під час роботи, а ваш плуг довго зберігатиме високу залишкову вартість на вторинному ринку.
Техніка КУН відповідає вашим вимогам до економічності, зручності, сервісу та якості роботи, а сам виробник та його дилери надають необхідну технічну підтримку та консультації.
Із плугів КУН виготовляє навісні, напівнавісні та причіпні моделі з кількістю корпусів від 2 до 13, з численними модифікаціями полиць, запобіжників, систем регулювання ширини тощо. Такий широкий спектр задовольнить споживачів різних за обсягом господарств: від дрібних фермерських до великих агрохолдингів.
Аграріям, які мають трактори потужністю від 200 до 360 к.с., ми пропонуємо напівначіпний оборотний плуг Leader від 6 до 8 корпусів однорамної конструкції, а для тракторів 240-500 к.с. — плуг Challenger від 7 до 13 корпусів дворамний із двоколісним візком.
Для кращої адаптації до конкретних умов господарства обидва плуги мають численні модифікації. Так, Leader випускається в варіантах Multi (чотири ширини захвату на корпус у 35, 40, 45 та 50 см) або Vari (плавне регулювання ширини з кабіни трактора від 35 до 55 см), з болтовим запобіжником на відрив або беззупинною гідросистемою non-stop, з роботою трактора колесами «в борозні» або «по полю». Плуг Challenger також має модифікації болтових або гідравлічних запобіжників, «в борозні» або «по полю» і додаткову опцію для роботи плуга в причіпному варіанті з тракторами без задньої навіски, які обладнані лише крюком. Розглянемо особливості цих плугів більш детально.
Плуг Leader (фото 1) має раму Z-подібної форми 180×180 мм з кліренсом 80 см та міжкорпусною відстанню 102 мм для вільного проходження землі і рослинних решток, розташоване збоку колесо глибини і транспортування, широкий вибір зчіпних пристроїв категорії III або IV і змінних пальців для швидкого приєднання до тракторів різної потужності та марок, у стандарті — унікальна система гідравлічного підйому-перевороту, послідовність якого забезпечується автоматично спеціальним блоком, механічний зсув (опціонально гідравлічний), система транспортної підвіски, полиці подовженого «скандинавського» типу LP. Максимальна потужність на один корпус дорівнює 45 к.с.
Завдяки конструкції зчіпки та оригінального шарнірного з»єднання тягової балки з рамою досягається рекордний кут розвороту в 110° у смузі, що не перевищує 15 м. На мал. 1 можна побачити тягову балку, шарніри в горизонтальній (для копіювання рельєфу) та вертикальній (для розвороту) площинах, блок узгодженого підйому-перевороту (виключає необхідність великої кількості гідророзподілювачів), новий захисний утримувач гідрошлангів, пару стоянкових опор.
Плавний оборот плуга вперше забезпечується двома телескопічними гідроциліндрами (мал. 2). Вертикальність плуга регулюється без інструменту двома гвинтами з рукоятками (зліва на мал. 2). Так само просто, без інструментів відбувається налаштування глибини оранки (фіксувальними прокладками-кліпсами на гідроциліндрі підйому) і ширини (зсуву вбік). Зазначимо, що опціонально ширина зсуву може регулюватися гідравлікою. Для поліпшення стійкості плуга в транспортному положенні та захисту конструкції на поганих дорогах гідроциліндр підйому укомплектовано гідропневматичною підвіскою.
Колесо транспортування/глибини має великий діаметр 1000 мм та ширину 500 мм для зменшення опору ґрунту з кращою прохідною здатністю (опціонально навіть 1200 мм з сільськогосподарським профілем протектору). Завдяки Z-подібній формі рами (мал. 3) колесо максимально наближається до осі рами плуга. Таким чином одночасно усувається тертя колеса із рамою і накопичення між ними решток рослин, зменшуються відстань між колесом і останньою борозною та радіус обороту плуга.
Для тих господарств, в яких використовуються трактори на гусеничному ході або із спареними колесами, плуг Leader комплектується пристроєм для роботи «по полю». Роботою «по полю» ви зменшуєте ущільнення ґрунту, особливо останньої зораної борозни, знижуєте потрібне тягове зусилля і, відповідно, витрати палива. Але свої переваги має і робота, в якій колеса трактора рухаються «в борозні», адже поліпшується поперечна стійкість трактора з плугом, особливо на схилах, спрощується робота тракториста, зокрема вночі або по слизькій поверхні, оскільки борозна виконує направляючу функцію. Під час роботи «по полю» для контролю глибини передніх корпусів застосовується додаткова пара коліс діаметром 690 мм з окремим регулюванням. Якщо ви придбаєте плуг Leader з опцією «по полю», то в разі необхідності можна легко перейти на роботу «в борозні».
За необхідності (бажання зберегти вологу, краще подрібнити і вирівняти верхній шар ґрунту, зменшити кількість наступних проходів по полю) до плугів Leader (як і до плугів Challenger) можна чіпляти котки.
Для захисту робочих органів, стійок та рами від надмірних навантажень, які виникають під час роботи на полях із камінням, важким чи переущільненим ґрунтом або які є наслідком нерівномірного, з ривками руху трактора, всі плуги KUHN комплектуються одним із двох типів запобіжників: болтовими «на відрив» Т чи гідравлічними безупинними NSH. Болтові «на відрив» запобіжники (мал. 4) є винаходом KUHN і, на відміну від традиційних «на зріз», розташовуються не впоперек, а в напрямку руху. Зусилля спрацювання на вістрі долота складає 4000 кг. Вісь болта, що спрацьовує на відрив, збігається із напрямком сили, яка діє на корпус плуга, і тому при спрацюваннях вони не розбивають отвір та легко замінюються. Глибина оранки залишається стабільною. Не клинить болти, як при зрізанні, не ламаються стійки. Таке дуже просте технічне вдосконалення надзвичайно поліпшило надійність роботи та якість оранки.
Систему захисту NSH необхідно використовувати в тих ґрунтових умовах, де спрацювання відбувається настільки часто, що непродуктивні зупинки для заміни болтів займають значну частину робочого часу. Гідравлічний механізм набагато кращий за пружинний, адже він швидший і його можна регулювати.
Плуги KUHN характеризуються також різноманіттям робочих органів: лемеші, долота, полиці, грудини полиць, польові дошки, передплужники або дернозніми, ножі, в тому числі дискові, розширювачі борозни тощо. Робочі органи є універсальними й успішно застосовуються в усіх начіпних та напівначіпних плугах KUHN.
Напевно, найбільш критичною (і дорогою!) для якісної, продуктивної і довготривалої роботи є полиця. KUHN комплектує плуги уніфікованими полицями NP, подовженими скандинавськими LP, які, з нашого досвіду, найкраще підходять для умов України, забезпечуючи якісне кришення і оборот пласта, вирівнювання поверхні і заорювання великої кількості пожнивних решток, стрічковими полицями VP, які є незамінними в глинистих або вологих ґрунтах, ромбоподібними полицями RH, які є патентом KUHN і завдяки вип«яченій грудині роблять борону зі скосом, зменшуючи тертя і на 15-20% — необхідне тягове зусилля та витрати пального.
Вирішальним для надійної, тривалої роботи полиці та її грудини є технологія виготовлення. На відміну від багатьох інших виробників, KUHN використовує триплексний матеріал із шарами нерівної товщини (мал. 5). Верхній шар металу має товщину 3,3 мм і твердість 900 вікерсів, середній з м«якого сплаву — 2,3 мм, нижній твердий — 1,5 мм. Триплексна сталь з неоднаковими товщиною та твердістю шарів збільшує період їх зношування на 40-100% і забезпечує надійну роботу в умовах змінних динамічних навантажень. Навіть у разі появи тріщин на верхньому шарі відвал продовжує відмінно працювати завдяки зчепленню з середнім шаром, який є більш пластичним.
Висока якість і зносостійкість робочих органів плугів KUHN безпосередньо визначаються технологією їх виготовлення: на головному заводі KUHN є власне сертифіковане ливарне виробництво, з якого і починається довгий технологічний ланцюг, а пресування лемешів, доліт та інших важливих органів відбувається на заводі KUHN-Huard на найбільшому у Франції (один із трьох в Європі) пресі потужністю 5500 тонн. На всіх заводах KUHN ефективно працює система наскрізного контролю аж до відправки машин споживачу — запорука стабільно високої якості та гнучкості виробництва.
Всі наведені вище характеристики, особливості та переваги плугів Leader є причиною стрімкого зростання їхньої популярності серед аграріїв України та інших країн. Достатньо сказати, що на відкритому демопоказі напівначіпних плугів, який відбувся в листопаді минулого року в Прилуцькому р-ні Чернігівської обл., серед плугів шести найвідоміших торгових марок не було рівних саме плугу Multi-Leader 8T виробництва KUHN (фото 2).
Напівначіпний плуг Challenger випускається вже 20 років для господарств із великим обсягом оранки, нерівними рельєфами та важкими ґрунтами, за наявності потужних тракторів до 500 к.с. Тому Challenger має модифікації від 7 до 13 корпусів, раму перетином 220×220 мм і товщиною 10 мм із двох частин та з візком між ними (фото 3). Дуже проста та міцна конструкція дозволила 15-корп. плугу Challenger від KUHN під час встановлення світового рекорду у 1998 році щосекунди перевертати 7 тонн ріллі!
Як і Leader, плуг Challenger може комплектуватися болтовими «на відрив» або безупинними гідравлічними запобіжниками, додатковим пристроєм для роботи «по полю» (мал. 6), причіпними котками (мал. 7). Він має блок автоматичного підйому-перевороту, унікальні шарнірні з»єднання (мал. 8), які дозволяють отримати рекордний кут розвороту 120о, широкий вибір робочих органів, аналогічних плугу Leader, прості налаштування, надійну конструкцію (наприклад, шланги, розміщені в трубі рами) і досконалу технологію виготовлення (зварка, фарбування тощо). Challenger можна перетворити на причіпний плуг для роботи з тракторами, обладнаними лише крюком.
Одна лише особливість Challenger, а саме — так звана ломана рама із передньої та задньої частин, — надає йому безліч переваг у порівнянні з однорамним плугом і робить його найкращим плугом у світі, що підтверджується надзвичайною популярністю Challenger серед українських аграрії вже протягом 18 років.
Порівняно із однорамною конструкцією і одним боковим колесом двоколісний візок сприяє вищій стійкості плуга під час оранки та транспортних переїздів, більшій збалансованності під час маневрів. Колесо візка, яке рухається у борозні, забезпечує додаткову поперечну стійкість, особливо для роботи на схилах. Навіска трактора, горизонтальна частина шарніру з мал. 8, який з»єднує навіску з рамою плуга, візок із запатентованим шарнірним з«єднанням обох секцій рами та колесо глибини разом дають змогу копіювати рельєф поля (мал. 9). До того ж глибина оранки є рівномірною навіть у разі наявності 13-ти корпусів. Значно полегшується обертання плуга, зменшуються радіус розвороту та незорані ділянки на краях поля, адже вхід/вихід із ґрунту у передньої та задньої частин плуга відбувається послідовно, а не одночасно, як у плугів із суцільною рамою.
Чим керуватися, вибираючи плуг? Гарний плуг має добре орати за будь-яких умов: важкий чи вологий ґрунт, інтенсивне використання тощо. Тому, перш за все, плуг має бути якісним, міцним та надійним. Саме такий плуг від KUHN! Популярність KUHN у світі пов«язана ще й із прагненням покупця придбати всю необхідну техніку від одного виробника і за кращою ціною.
AgroPortal.ua за матеріалами компанії «КУН-Україна»